Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie w czołówce programu "Czyste Powietrze"

Województwo świętokrzyskie jest w czołówce regionów z największą ilością wniosków złożonych o dofinansowanie wymiany pieców lub termomodernizacji domów w programie „Czyste Powietrze”. Do tej pory rozpatrzono około 1700 wniosków, natomiast wpłynęło ponad 4 tysiące dokumentów czekających na potwierdzenie.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

07.01.2019 14:58

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak mówi Ryszard Gliwiński prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, wskazuje to na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców regionu problemem zanieczyszczenia powietrza i chęcią aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.

Program „Czyste Powietrze” związany jest z poprawą jakości powietrza w polskich miastach. Projekt  pozwala na otrzymanie dofinansowania do zakupu źródeł ciepła, fotowoltaiki oraz gruntownej termomodernizacji obiektów. Będą mogli skorzystać z niego wszyscy mieszkańcy regionu, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od dochodu i kosztu projektu, może maksymalnie wynosić do 53 tysięcy złotych. Ci, których dochód nie przekracza 600 złotych na osobę mogą uzyskać nawet 90 procentową dotację. Uproszczono także sam proces ubiegania się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

- Postanowiliśmy pójść beneficjentom na rękę. Nie będziemy przeprowadzać wizyt dopuszczających do złożenia wniosku, a protokoły końcowe będzie mogła przeprowadzić firma zajmująca się termomodernizacją. Bardzo przyśpieszy to cały proces - tłumaczy.

W związku ze zmianami do przyszłego tygodnia zawieszone jest składanie wniosków o dotację drogą elektroniczną. Jak zapewnia Ryszard Gliwiński, wciąż jednak można składać wnioski w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Od nowego roku wprowadzono także ulgę przeznaczoną dla osób, których dochód przekracza 120 tysiące złotych rocznie. Będą oni mogli w ciągu trzech lat odpisać od podatku do 53 tysięcy złotych, które przeznaczyli na remonty. Rząd na realizacje programu w ciągu 10 lat przeznaczy ponad 100 miliardów złotych.

Dodatkowe informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na stronie portalu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce dotacja program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Powietrze w kurorcie pod nadzorem czujników

Powietrze w kurorcie pod nadzorem czujników

Czyste powietrze w Strawczynie

Czyste powietrze w Strawczynie

Czyste powietrze w Sandomierzu

Czyste powietrze w Sandomierzu

Dziś poznamy laureatów konkursu „Czyste serca”

Dziś poznamy laureatów konkursu „Czyste serca”