Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mroźna pogoda nie odstraszyła. Tłumy kielczan w orszaku Trzech Króli

Kilkaset osób przeszło w orszaku Trzech Króli w Kielcach. Kacper, Melchior i Baltazar wraz z asystą już po raz siódmy wyruszyli z Rynku na plac Jana Pawła II, przed zbudowaną tam szopkę.

Autor: Iwona Murawska

06.01.2019 15:44

image Orszak Trzech Króli Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Galeria zdjęć

Orszak Trzech Króli. Msza święta w Katedrze(Zdjęcia: [27])

W tym roku w role mędrców wcielili się ludzie ze świata kultury, edukacji i sportu, związani z Teatrem „Kubuś”, Młodzieżowym Domem Kultury i Cyclo-Koroną Kielce: Zdzisław Reczyński, aktor teatralny i filmowy, Stanisław Bętkowski, nauczyciel gry na gitarze oraz Kazimierz Stafiej, kolarz szosowy, 4-krotny mistrz Polski. Ten ostatni, który wcielił się w postać Baltazara przyznał, że to dla niego duży zaszczyt.

- Kiedy tylko otrzymałem propozycję zagrania tej postaci nie wahałem się ani chwili. To dla mnie zaszczyt, że mogę w ten sposób reprezentować całe kieleckie środowisko sportowe. W tym barwnym orszaku niesiemy dla Jezusa dary: mirrę, kadzidło i złoto - dodał Kazimierz Stafiej.

Podczas pochodu nie brakowało wspólnego śpiewania polskich kolęd. Mroźna pogoda nie odstraszyła kielczan, którzy całymi rodzinami wzięli udział w tym wydarzeniu. Wśród nich był m.in. Wojciech Ceglarek z córką i synem. Jak przyznał, chciał pokazać swoim dzieciom piękną polską tradycję.

Jak podkreślił Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, pochód orszaku Trzech Króli 6 stycznia stał się już w Kielcach tradycją.

- W tym roku postanowiliśmy, że nie tylko trzej królowie będą maszerować, dlatego pochód z kielczanami wyruszył z Rynku, a dopiero po drodze dołączyli do nas mędrcy. Bardzo się cieszę, że tak wielu mieszkańców odpowiedziało na nasz apel i przyszło na Rynek. Stąd przeszliśmy na plac Jana Pawła II, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Te znane i te trochę już zapomniane - dodał Jarosław Machnicki.

Na placu przed Bazyliką Katedralną Trzej Królowie złożyli Jezusowi leżącemu w żłóbku także mirrę, kadzidło i złoto. Natomiast podczas wspólnego kolędowania na scenie pojawił się chór garnizonowy, a także zespoły dziecięce z Młodzieżowego Domu Kultury. Swoją kolędę zaśpiewali także policjanci, którzy rozdawali także odblaski. Pomagały im dzieci z Zespołu Violonki z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. 

Rodzinne kolędowanie w Kielcach odbyło się po raz pierwszy w 2012 roku. Rok później zostało połączone z orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie organizują wspólnie Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim orszaki Trzech Króli przeszły w sumie w kilkudziesięciu miejscowościach, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szańcu, Chmielniku, Łopusznie, Sitkówce-Nowinach i Kazimierzy Wielkiej.

Galeria zdjęć Kielce. Orszak Trzech Króli (06.01.2019) [Zdjęcia: 100]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna policja Rynek Chmielnik Sitkówka-Nowiny chór DEK Meble Cyclo Korona kuria Łopuszno Jarosław Machnicki szopka kolędowanie Trzech Króli odblask orszak RK Starachowice RK Kazimierza Wielka Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Wojewódzki Dom Kultury Szaniec Bazylika Katedralna Młodzieżowy Dom Kultury Zdzisław Reczyński Stanisław Bętkowski Kazimierz Stafiej
other news

Podobne wiadomości

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami regionu. Uczestniczyły całe rodziny

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami regionu. Uczestniczyły całe rodziny

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami regionu [INFORMATOR]

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami regionu [INFORMATOR]

Bp Piotrowski: Orszaki Trzech Króli pokazują potrzebę wspólnoty chrześcijańskiej

Bp Piotrowski: Orszaki Trzech Króli pokazują potrzebę wspólnoty chrześcijańskiej

Święto Trzech Króli na świecie

Święto Trzech Króli na świecie