Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

10 lat zespołu Sędomir. Mali tancerze koncertują nie tylko w Sandomierzu

Zespół taneczny Sędomir obchodzi 10 rocznicę istnienia. Formacja działa przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu. W repertuarze ma głównie tańce ludowe, m.in. tańce lubelskie, śląskie, żywieckie, krakowiaka, kujawiaki i oberki. Obecnie w zespole tańczy 34 dzieci.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

05.01.2019 11:51

image Zespół taneczny Sędomir Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z okazji jubileuszu w Porcie Kultury odbył się koncert noworoczny. Oprócz licznie zgromadzonych rodziców i sympatyków zespołu w koncercie uczestniczyły władze miasta.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że jest zbudowany postawą dzieci należących do zespołu, ponieważ jest to podtrzymywanie tradycji ludowej i kształtowanie charakterów młodych osób.  

Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta uważa, że inwestowanie w kulturę jest tak samo ważne jak wydatki na remonty dróg, czy chodników. Oprócz wymiaru kulturowego w działalności  zespołu Sędomir dostrzega także inne walory.

-To cennie zagospodarowany czas wolny. Dzieci zamiast siedzieć przy komputerach, czy smartfonach przychodzą na próby, mają wysiłek fizyczny, występują i rozwijają się - zaznaczył przewodniczący Rady Miasta.

Tomasz Trzciński i Dawid Stąpór tańczyli w Sędomirze przez 7 lat. Teraz są uczniami szkół średnich. Jak mówili praca w zespole wiele ich nauczyła. - Przede wszystkim dyscypliny, pokory i pracy w grupie, ponieważ, aby całość wyszła, jak należy trzeba wszystko odpowiednio zgrać i dopracować - powiedzieli tancerze.

Choreograf Lucyna Brodowska poinformowała, że na początku działalność zespołu miała wymiar wyłącznie szkolny. Aby dać dzieciom większy impuls do działania postanowiono rozpocząć  występy na szerszą skalę. Pomyślano o strojach i występach. Na początek w mieście, a później  na koncertach i przeglądach wyjazdowych.

Obecnie zespół Sędomir uczestniczy w ogólnopolskich przeglądach i konkursach, z których  zwykle wraca z nagrodami. Jednym z największych ubiegłorocznych sukcesów jest II miejsce w ogólnopolskich konfrontacjach tanecznych, które odbyły się w Małogoszczu.

Zespół taneczny SędomirSandomierz. 05.01.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Marcin Marzec Wojciech Czerwiec Port Kultury zespół taneczny Sędomir
other news

Podobne wiadomości

Owacje na stojąco. Taneczne spektakle urzekły widzów

Owacje na stojąco. Taneczne spektakle urzekły widzów

Taneczny maraton. Pomagali chorej wolontariuszce

Taneczny maraton. Pomagali chorej wolontariuszce

Z pasją i zabawą. Taneczny konkurs w Busku-Zdroju

Z pasją i zabawą. Taneczny konkurs w Busku-Zdroju

Taneczny happening na kieleckim Rynku

Taneczny happening na kieleckim Rynku