Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowa siedziba NFZ powstanie u podnóża Karczówki. Wydano warunki zabudowy

Miejscy urzędnicy wydali warunki zabudowy dla nowej siedziby świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma ona powstać przy ulicy Kamińskiego, u podnóża Karczówki w Kielcach. Pozytywne opinie w sprawie budowy wydali już także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i konserwator zabytków.

Autor: Iwona Murawska

03.01.2019 11:07

image U podnóża Karczówki powstanie nowa siedziba świętokrzyskiego oddziału NFZ Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ, pod uwagę brano kilka lokalizacji, jednak ta u podnóża Karczówki jest najbardziej korzystna i atrakcyjna dla instytucji.

- Decyzja o warunkach zabudowy została już wydana, ale jeszcze do nas nie wpłynęła. Spośród wszystkich proponowanych przez miasto działek, najbardziej odpowiada nam ta przy ulicy Kamińskiego. Innych nie akceptujemy - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Jak podkreśla, ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji nowej siedziby świętokrzyskiego NFZ podejmie w przyszłym tygodniu prezes centrali tej instytucji.

- Zgodę wyrazić musi także rada funduszu w Warszawie. Kolejnym krokiem będzie sprzedaż działki przy ulicy Wrzosowej w Kielcach i zakup nieruchomości przy ulicy Kamińskiego. W planie inwestycyjnym zabezpieczyliśmy już pierwsze pieniądze na realizację tej inwestycji. Pochodzą one z funduszu inwestycyjnego, a nie z puli przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej - podkreśla Małgorzata Kiebzak. 

Pierwsze prace związane z budową nowej siedziby funduszu mają się rozpocząć w tym roku, a inwestycja potrwa kilka lat. Dwukondygnacyjny budynek będzie odsunięty od ulicy Karczówkowskiej o 60 metrów i zostanie wbudowany w skarpę. Natomiast budynek, w którym obecnie mieści się fundusz, prawdopodobnie zostanie sprzedany.

Jak informowaliśmy, pierwotnie NFZ miał wybudować swoją siedzibę przy ulicy Wrzosowej. Jednak w związku z planem utworzenia tam laboratoriów Głównego Urzędu Miar, miasto musiało zaproponować alternatywną działkę przy ulicy Kamińskiego. Ta propozycja spotkała się z protestem lokalnych środowisk i kieleckich stowarzyszeń, które twierdziły, że nowe obiekty zaburzą widok na zabytkowy klasztor i wzgórze. W związku z tym ratusz przygotował dodatkowe propozycje. Wśród proponowanych lokalizacji był m.in. skwer przy Centrum Krwiodawstwa przy ulicy Grunwaldzkiej oraz budynek przy ulicy Leśnej, gdzie mieścił się Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ inwestycja Karczówka Małgorzata Kiebzak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kontrowersje wokół nowej siedziby NFZ. Decyzja zapadnie po świętach

Kontrowersje wokół nowej siedziby NFZ. Decyzja zapadnie po świętach