Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wigilia świętokrzyskich „terytorialsów”

Prawie 700 osób wzięło udział w obchodzonej po raz pierwszy wigilii 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się we wtorek, w hotelu Binkowski w Kielcach. W spotkaniu, oprócz żołnierzy, uczestniczyli również ich pracodawcy oraz samorządowcy i parlamentarzyści.

18.12.2018 18:57
Źródło: Dorota Klusek

image Kielce. Wigilia 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Biskup Jan Piotrowski Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej to nowa formacja. Powstała w tym roku. Jak mówi pułkownik Artur Barański, dowódca tej jednostki, obecnie liczy 556 żołnierzy.

- Główną zasadą działalności Wojsk Obrony Terytorialnej jest pomoc i wspieranie lokalnej społeczności w okresie pokoju, kryzysu i wojny, ale w każdym z tych trzech stanów żołnierz ma pomagać ludziom tam, gdzie mieszka - dodaje pułkownik Artur Barański.

Do wstąpienia w szeregi „terytorialsów” przekonują różne pobudki. W ich gronie jest prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap. Jak przyznał, to powinność każdej zdrowej i sprawnej osoby.

- Wojska Obrony Terytorialnej to taka formacja, piąty rodzaj wojsk sił zbrojnych, która dla takich ludzi ja, jest pewną miarą patriotyzmu. Uważam, że każdy, kto może, ma trochę czasu i kondycja mu na to pozwala, powinien wstąpić do WOT. Być może swoim doświadczeniem, swoją drogą życiową przyda się w takiej formacji, i to jest też moja motywacja - wyjaśnił prezes Janusz Knap.

Przynależność do Wojsk Obrony Terytorialnej, szkolenia, nie muszą kolidować z zajęciami dnia codziennego.

- Zostałem zakwalifikowany do weekendowego trybu szkoleń. W marcu mamy przysięgę, a do tego czasu, co dwa tygodnie będę spędzał na poligonie - wyjaśnił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach.

W przedświątecznym spotkaniu oprócz żołnierzy udział wzięli także zaproszeni goście. Wśród nich był poseł Krzysztof Lipiec, który podkreślał, że jest szczęśliwy, że może świętować z wyjątkowymi ludźmi.

- Jestem im bardzo wdzięczny za to, że postanowili służyć Polsce i mam takie przekonanie, że to jest dobry prognostyk na przyszłość. Możemy się czuć bezpiecznie z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy postanowili tu, w lokalnych społecznościach, służyć swoim najbliższym - mówił poseł Krzysztof Lipiec.

Wzruszony spotkaniem był marszałek Andrzej Bętkowski. Wspominał przedświąteczny czas w 2013 roku, kiedy odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w bazach Ghazni i Bagram.

- Tak się złożyło, że w moim życiu zawodowym i społecznym wojsko stale się przewija przez moją działalność, dlatego z mundurem, z żołnierzami mam szczególny związek i cieszę się, że dziś mogłem być na tej pierwszej wigilii 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To wydarzenie jest tym bardziej ważne, że obchodzimy je w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski.

Podczas uroczystości nie zabrakło opłatka, życzeń, świątecznych potraw oraz kolęd, które wykonał chór z kościoła garnizonowego w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk.

Galeria zdjęć Kielce. Wigilia 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (18.12.2018) [Zdjęcia: 31]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Andrzej Bętkowski Marcin Perz Janusz Knap RK Kielce Artur Barański 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
other news

Podobne wiadomości

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Przyszli żołnierze mogą uzyskać informacje nt. Wojsk Obrony Terytorialnej

Przyszli żołnierze mogą uzyskać informacje nt. Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska obrony terytorialnej wzmocnią nasze bezpieczeństwo

Wojska obrony terytorialnej wzmocnią nasze bezpieczeństwo