Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bohaterstwo nieznanych żołnierzy upamiętnione w Łopusznie

W Łopusznie odbyły się pierwsze w historii powojennej Polski obchody 75. rocznicy rozstrzelania 15 żołnierzy po akcji „Niekłański Październik”.

Autor: Kamil Król

16.12.2018 15:47 / Aktualizacja 16.12.2018 17:58

image Łopuszno. Obchody 75. rocznicy rozstrzelania 15 żołnierzy po akcji „Niekłański Październik” Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele w intencji pomordowanych ofiar II wojny światowej. Następnie uczestnicy udali się na wzgórze Kościółek w pobliżu cmentarza, gdzie miało miejsce złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy.

Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN przypomniał, że 13 grudnia 1943 roku z więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach zabrano 15 Polaków, którzy byli podejrzewani o współpracę z AK. Zostali rozstrzelani na stokach góry. Ekshumacja ich ciał nastąpiła w 1945 roku, rozpoznano tylko trzech żołnierzy, którzy służyli w placówce ZWZ AK w Niekłaniu Wielkim. Byli to Stefan Baruk, Tadeusz Siudek oraz Karol Niedzielski.

Wójt gminy Łopuszno Irena Marcisz zaznaczyła, że uroczystość mogła dojść do skutku, dzięki współpracy z rodziną pomordowanych w Niekłaniu w 1943 roku. To zaowocowało odtajnieniem informacji o zamordowaniu w tym miejscu żołnierzy.

- Teraz możemy na nowo powrócić do tej historii, bo uważamy, że jest ona nauczycielką życia - zaznaczyła wójt.

W uroczystościach wziął udział prawnuk Tadeusza Siudka, Łukasz Wilczyński.

- 75 lat temu został tutaj rozstrzelany mój pradziadek. Aby dziś się tu spotkać, pracowaliśmy od dwóch lat. Jestem ogromnie szczęśliwy - nie krył wzruszenia.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że ci nieznani żołnierze, którzy oddali życie nie mieli wątpliwości, że cierpiąc, poddając się trwodze, trzeba poświęcić swoje życie dla wolnej i niepodległej Ojczyzny.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek zaznaczył, że historia naszego kraju jest piękna, a zarazem tragiczna.

- To, co możemy oddać poległym, abyśmy mogli żyć w wolnej, demokratycznej, niepodległej i suwerennej Polsce to pamięć - dodał.

W uroczystościach w Łopusznie wzięli udział przedstawiciele ministerstwa, samorządowcy, kombatanci, a także uczniowie miejscowej szkoły.

Galeria zdjęć Łopuszno. Obchody 75. rocznicy rozstrzelania 15 żołnierzy po akcji „Niekłański Październik” (16.12.2018) [Zdjęcia: 21]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Łopuszno Jarosław Rusiecki RK Kielce Mariusz Gosek Niekłański Październik
other news

Podobne wiadomości

Mieszkańcy Kostek Małych upamiętnili swoich bohaterów

Mieszkańcy Kostek Małych upamiętnili swoich bohaterów

Młodzi aktorzy upamiętnili 450. rocznicę śmierci jezuity

Młodzi aktorzy upamiętnili 450. rocznicę śmierci jezuity

Wierni upamiętnili rocznicę śmierci zasłużonego biskupa

Wierni upamiętnili rocznicę śmierci zasłużonego biskupa

Upamiętnili 100 lat niepodległości. Pokolenia sadziły rośliny

Upamiętnili 100 lat niepodległości. Pokolenia sadziły rośliny