Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostrowiecka straż pożarna wzbogaciła się o nowoczesną drabinę

Warty 2,5 miliona złotych specjalny wóz bojowy z drabiną o długości 37 metrów trafił do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drabina posiada kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów. Zakup był możliwy dzięki realizacji projektu unijnego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Autor: Emilia Sitarska

06.12.2018 15:29

image Wóz bojowy z drabiną o długości 37 metrów trafił do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje zastępca komendanta w Ostrowcu starszy kapitan Tomasz Myjak, strażacy od kilku lat potrzebowali takiego sprzętu. Nowy pojazd zastąpi stary podnośnik, który był trudny w manewrowaniu, zbyt długo się rozkładał oraz sprawiał problemy podczas akcji ratowniczych.

Jak dodaje, pieniądze na doposażenie komend w całej Polsce pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko. Ostrowiecka komenda otrzymała także inne sprzęty, np. agregat prądotwórczy warty 100 tysięcy złotych.

Nowa drabina rozkłada się w czasie nie dłuższym niż 80 sekund, jednak do tego potrzebny jest wprawny operator. W tym celu do końca roku kilku strażaków zostanie odpowiednio przeszkolonych, aby sprzęt mógł wyjeżdżać do akcji.

Drabina pozwoli szybciej i bezpieczniej docierać do osób poszkodowanych, ułatwi gaszenie pożarów na wysokościach. Jak mówi starszy kapitan Tomasz Myjak, ułatwi także ewakuację z mieszkań objętych pożarem, czy zabezpieczanie zerwanych dachów.

Samochód wyposażony jest także m. in. w: kamerę termowizyjną, agregat prądotwórczy z zestawem oświetleniowym, działka wodno-pianowe sterowane zdalnie, czy nosze z możliwością montażu w koszu ratowniczym.

Galeria zdjęć Ostrowiec Św. Wóz bojowy z drabiną trafił do JRG nr 1 Komendy PSP (06.12.2018) [Zdjęcia: 18]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Straż Pożarna RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

Żukiem na akcję już nie pojadą. Strażacy mają nowe pojazdy

Żukiem na akcję już nie pojadą. Strażacy mają nowe pojazdy

Strażacy z Chmielnika mają nową siedzibę

Strażacy z Chmielnika mają nową siedzibę

Strażacy ze Strzegomia otrzymali nowy wóz

Strażacy ze Strzegomia otrzymali nowy wóz

Będzie nowocześniej i wygodniej. Kieleccy strażacy doczekają się nowej siedziby

Będzie nowocześniej i wygodniej. Kieleccy strażacy doczekają się nowej siedziby