Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Patron dzieci, młodych małżeństw, cukierników miał swoje święto

W czwartek obchodziliśmy dzień Świętego Mikołaja, świętego katolickiego i prawosławnego. Jest on patronem nie tylko dzieci, ale także młodych małżeństw, bednarzy, cukierników, piekarzy, pojednania Wschodu i Zachodu.

Autor: Emilia Sitarska

06.12.2018 14:54

image Figura świętego Mikołaja w Szewnie Fot. Monika Bryła-Mazurkiewicz / Radio Kielce

Jak mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk i regionalista z Ostrowca Świętokrzyskiego, faktów na temat życia świętego jest niewiele. Według przekazów i apokryfów żył na przełomie III i IV wieku. Wiadomo, że pochodził z zamożnej rodziny. Rodzice zmarli wcześnie, ale zostawili mu duży majątek, który spożytkował na czynienie dobra. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej.

Zmarł dokładnie 6 grudnia. Jego szczątki znajdują się we włoskiej miejscowości Bari.

W Polsce patronuje wielu świątyniom, kapliczkom, czy szpitalom. Na przykład parafii w Szewnie w gminie Bodzechów. Jest tam wiele jego wizerunków, m.in. w kaplicy Wszystkich Świętych, gdzie znajduje się sześć obrazów, na których biskup udziela sakramentów: chrztu, bierzmowania, pokuty, kapłaństwa, małżeństwa i namaszczenia chorych. Ponadto w kościele nie brakuje związanych z nim zabytkowych pamiątek.

Ołtarz boczny z wizerunkiem świętego Mikołaja w kościele pw. Świętego Mikołaja w SzewnieSzewno. 06.12.2018 / Fot. Monika Bryła-Mazurkiewicz / Radio Kielce

- Jest między innymi cenna XIV-wieczna figura świętego Mikołaja ofiarowana przez rodzinę Wielopolskich oraz obraz biskupa będący również darem rodu - mówi historyk.

Z kolei na sklepieniu nad nawą główną namalowane są trzy legendy dotyczące patrona i jego dobrych uczynków. Dzisiaj w kościele wystawione są relikwia świętego, przy których wierni się modlą.

W regionie istnieje szlak świętego Mikołaja stworzony przez kielecki oddział PTTK. Stanowi wykaz miejsc kultu biskupa z Miry, których jest 73, w tym 23 kościoły, a także jedna cerkiew w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ostrowiec PTTK Święty Mikołaj RK Ostrowiec Św. Patronat
other news

Podobne wiadomości

Święty Mikołaj przychodzi nie tylko do dzieci

Święty Mikołaj przychodzi nie tylko do dzieci

Mikołaj już dziś odwiedzi dzieci z Sandomierza

Mikołaj już dziś odwiedzi dzieci z Sandomierza

Święty Mikołaj zamieszkał w Bałtowie

Święty Mikołaj zamieszkał w Bałtowie

Wigilia na małogoskim Rynku. Była żywa choinka i Mikołaj z prezentami

Wigilia na małogoskim Rynku. Była żywa choinka i Mikołaj z prezentami