Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radni po raz kolejny zbiorą się na nadzwyczajnej sesji

Wiele wątpliwości wzbudziły u kieleckich radnych z komisji finansów, uchwały dotyczące zmian w budżecie miasta. Komisja zebrała się ze względu na konieczność wprowadzenia korekt do tegorocznego budżetu. W tym celu na czwartek zwołano także nadzwyczajną sesję Rady Miasta.

Autor: Wiktor Dziarmaga

05.12.2018 20:16

image Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce Fot. Witor Dziarmaga / Radio Kielce
Komentarze

Podczas tego posiedzenia radni podejmą decyzje między innymi o przesunięciu na przyszły rok prawie 50 milionów złotych, które miały zostać wykorzystane na tegoroczne inwestycje.

Barbara Nowak, skarbnik miasta wyjaśnia, że funduszy nie wydano m. in. ze względu na opóźnienia wynikające z przedłużających się postępowań przetargowych i konieczności ogłaszania ich ponownie. Tak było przypadku remontu dworca autobusowego, przebudowy ulicy Olszewskiego, czy budowy Centrum Kształcenia Praktycznego.

Zdaniem Kamila Suchańskiego, przewodniczącego kieleckiej rady miasta i członka komisji finansów, zmiany w budżecie wprowadzane są za późno. W jego ocenie urzędnicy dużo wcześniej wiedzieli, że niektóre inwestycje się opóźnią, a inne w ogóle nie będą mogły zostać zrealizowane. Wobec tego zmiany należało podjąć wcześniej. W jego ocenie to mogłoby pozwolić na realizacje innych zadań, przygotowanie dokumentacji lub ogłoszenie przetargów.

Przewodniczący miał także wątpliwości co do wsparcia 30 tys. złotych Kieleckiego Teatru Tańca. Środki mają zostać przeznaczone na przygotowanie premiery dwóch spektakli „Drewniany Książe” i „Cudowny Mandaryn” do muzyki Beli Bartoka. Premiery tych widowisk odbyły się w listopadzie.  

- Tworzymy dziwny standard, kiedy osoby zarządzające instytucjami kultury nie trzymają się reguł i ustalonego wcześniej budżetu. Koszty zostały poniesione, a nam radnym pozostało już tylko pokryć rachunek za coś, co już się odbyło. Moim zdaniem nie powinno tak być - stwierdził przewodniczący.

Podobnego zdania był radny Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania ustalono, że wyjaśnienia w tej sprawie złoży w czwartek dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. Poza tym radni mieli także wątpliwości odnośnie zwiększenia finansowania na bieżącą działalność dla niektórych instytucji podlegających miastu, m. in. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jeszcze w tym roku ma zostać wsparty kwotą ponad 650 tys. złotych.  

Nadzwyczajna sesja rady miasta rozpocznie się w czwartek o godzinie 9.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta dworzec autobusowy sesja Kielecki Teatr Tańca Olszewskiego Kamil Suchański Centrum Kształcenia Praktycznego Barbara Nowak