Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święty Mikołaj przychodzi nie tylko do dzieci

Za trzy dni czas mikołajkowych prezentów. Upominki trafiają nie tylko do najbliższych i przyjaciół, ale także do współpracowników. Specjaliści jednak radzą, aby nie dać się zwariować, a do szału prezentowego podchodzić z głową. Choć, jak zaznaczają, samo obdarowywanie innych upominkami ma wiele pozytywnych aspektów.

Autor: Wiktor Dziarmaga

03.12.2018 18:30

image   Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zdaniem psycholog Marty Szydłowskiej-Pierzak mikołajkowe prezenty mają istotne znaczenie dla budowania dobrych relacji w firmie, czy klasie w szkole. Jest to też dobra okazja do bliższego poznania kolegów z biura i integracji zespołu.

- Są badania, które mówią, że wdzięczność, jaka pojawia się w nas przy okazji obdarowywania, pomaga przy budowaniu więzi społecznych. Pozytywne aspekty są widoczne także na poziomie biologicznym. Zostaje wytworzona oksytocyna, hormon przywiązania czy endorfina, hormon szczęścia. Jeśli ludzie przebywają ze sobą wiele godzin w ciągu dnia to dobrze, że okazują sobą zainteresowanie i na pewno ma to wymiar spajający grupę - powiedziała psycholog.  

Kielczanie, z którymi rozmawiał nasz reporter przyznają, że mikołajkowe upominki to dobra zabawa. Zaznaczają jednak, że kupowanie prezentów bywa niekiedy kłopotliwe. Szczególnie w przypadku, kiedy nie wiemy wiele o osobie, którą mamy obdarować.

Znane obecnie zwyczaje mikołajkowe udokumentowane są już w XV w. w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Święty Mikołaj prezent RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Mikołaj już dziś odwiedzi dzieci z Sandomierza

Mikołaj już dziś odwiedzi dzieci z Sandomierza

Święty Mikołaj zamieszkał w Bałtowie

Święty Mikołaj zamieszkał w Bałtowie

Wigilia na małogoskim Rynku. Była żywa choinka i Mikołaj z prezentami

Wigilia na małogoskim Rynku. Była żywa choinka i Mikołaj z prezentami

Świąteczny Ostrowiec. Rozbłysła choinka, przybył święty Mikołaj

Świąteczny Ostrowiec. Rozbłysła choinka, przybył święty Mikołaj