Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie rozpoczęte

Wernisażem wystawy zdjęć Agnieszki Traczewskiej prezentujących postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy Leżajska rozpoczęły się VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które potrwają do 30 listopada. W tym roku koncentrują się one wokół chasydyzmu - mistycznego ruchu żydowskiego, który rozwijał się głównie na terenach Rzeczpospolitej od XVIII wieku.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

26.11.2018 06:31

image 04.07.2018 Kielce. 72. rocznicy pogromu kieleckiego. Złożenie kwiatów przy kamienicy przy ulicy Planty 7/9 Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Po wernisażu odbyło się spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim wokół albumu "Historyczny atlas chasydyzmu". Autorka fotogramów portretujących chasydów, zapisujących ich modlitwy, a także ich ślady - powiedziała Radiu Kielce o swoich z nimi spotkaniach.

W ramach Spotkań dziś o godzinie 18.00. zacznie się kolejne spotkanie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim wokół jego nowej książki "Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa".

We wtorek o 18.00 będzie można wziąć udział w tiszu (w jidisz: "stół") - spotkaniu w formie posiłku, podczas którego nauczyciel chasydzki nie tylko głosi naukę, ale i prowadzi śpiew.

W Spotkania włączono w tym roku kolejne Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe. Wspólna nauka rekolekcyjna będzie miała miejsce w środę, 28 listopada o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Planty 7. 

Natomiast w czwartek, 29 listopada o godzinie 19.00 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 odbędzie się prowadzone przez obu duchownych nabożeństwo biblijne. 

W ostatnim dniu Spotkań, 30 listopada o 18.00 będzie można zobaczyć świat przedwojennych sztetli w filmie "Polin. Okruchy Pamięci" w reżyserii Joanny Dylewskiej. Po projekcji dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.

Wszystkie wydarzenia VII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich, poza czwartkowymi, odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Żydzi Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia
other news

Podobne wiadomości

Klubokawiarnia przy Plantach 7 z wystawą Kiki Szaszkiewiczowej

Klubokawiarnia przy Plantach 7 z wystawą Kiki Szaszkiewiczowej

O Marku Edelmanie na Plantach

O Marku Edelmanie na Plantach

Film „Przy Planty 7/9” na ekranach w sieciach kin studyjnych

Film „Przy Planty 7/9” na ekranach w sieciach kin studyjnych