Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miliony dla teatru na przebudowę siedziby. To jednak wciąż zbyt mało

Teatr imienia Stefana Żeromskiego otrzymał dziś 21 milionów złotych na remont zabytkowej siedziby kieleckiej sceny dramatycznej. Z tej kwoty 13 milionów 166 tysięcy złotych to pomoc unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a 7 milionów to wkład własny samorządu województwa świętokrzyskiego.

Autor: Michał Kita

15.11.2018 15:15

image Na zdjęciu od lewej: Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, Michał Kotański - dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Agata Binkowska - członek zarządu województwa świętokrzyskiego Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Michał Kotański, dyrektor instytucji podkreśla, że jest to tylko część kwoty niezbędnej do sfinansowania całości prac remontowych, która może wynieść ponad 70 milionów złotych. O pozostałe pieniądze teatr będzie ubiegał w innych źródłach.

- Po pierwsze czekamy na rozpisanie konkursu na środki w ramach funduszy norweskich. Odbyłem także wstępne rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczymy, że będzie to kolejne źródło finansowania tej inwestycji. W dalszym ciągu liczymy także na współpracę z władzami samorządowymi - dodaje.

Zdaniem dyrektora, jeżeli do przyszłego roku uda się zabezpieczyć całą kwotę potrzebną do przeprowadzenia remontu, inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 3-4 lat. Jeżeli nie uda się zgromadzić pełnej kwoty, wówczas prace zostaną podzielone na etapy.

Na czas remontu aktorzy przeniosą się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Aby to było możliwe, część pomieszczeń również musi zostać przystosowana do potrzeb teatru, co będzie kosztować ponad sześć milionów złotych. Jak podkreśla Michał Kotański, WDK nie był jedynym miejscem, który był rozważany pod tymczasową siedzibę placówki.

- Przez ponad rok rozważaliśmy różne lokalizacje. Odbyło się kilka rozmów zarówno z przedstawicielami Kieleckiego Centrum Kultury oraz prezydentem Wojciechem Lubawskim. Pod kątem tymczasowej siedziby rozważany był między innymi budynek synagogi, czy opuszczone hale magazynowe. Każde z tych miejsc wiązało się z koniecznością inwestowania pieniędzy, dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na Wojewódzki Dom Kultury - dodaje.

Pieniądze na dostosowanie Wojewódzkiego Domu Kultury do potrzeb teatru zostały zabezpieczone przez samorząd województwa. Przetarg na remont WDK zostanie rozstrzygnięty prawdopodobnie jeszcze w tym roku, aktorzy mogą przenieść się do tymczasowej siedziby latem 2019 roku.

Siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego pochodzi z XIX wieku i od lat nie przechodziła poważnego remontu, ze względu na nieuregulowane sprawy własnościowe. Zgodnie z wizualizacją przygotowaną przez pracownię WXCA, teatr po remoncie zyska wiele nowych pomieszczeń i zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Scena zostanie obniżona, dzięki czemu poprawi się widoczność. Wyposażona zostanie m.in. w trzy zapadnie i scenę obrotową. Powstanie też mała scena z ruchomą widownią. Będzie można ją otwierać na dziedziniec budynku, dzięki czemu powstanie teatr letni.

Galeria zdjęć Kielce. Wizualizacja koncepcji architektonicznej Teatru im. Stefana Żeromskiego (17.07.2017) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RPO WDK Teatr Żeromskiego Michał Kotański RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Miliony dla teatru na remont zabytkowej siedziby

Miliony dla teatru na remont zabytkowej siedziby

Kielce stolicą teatru alternatywnego

Kielce stolicą teatru alternatywnego

Remont kieleckiego teatru będzie znacznie droższy

Remont kieleckiego teatru będzie znacznie droższy

Aktor z kieleckiego teatru otrzymał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich

Aktor z kieleckiego teatru otrzymał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich