Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mają polskie korzenie, dziś dostali stypendia

68 ośmiu studentów z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii otrzymało dziś stypendia ufundowane przez Urząd Marszałkowski. To młodzi ludzie kształcący się w Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jak mówi Adam Jarubas, marszałek województwa - finansowe wsparcie trafia do młodych ludzie, którzy mają polskie korzenie.

Autor: Daniel Lenart

15.11.2018 14:59

image Kielce. Wręczenie studentom UJK stypendiów marszałka. Na zdjęciu: marszałek Adam Jarubas (po lewej) i nagrodzeni studenci Fot. / swietokrzyskie.pro

- Jest to jakaś symboliczna forma spłacenia długu wobec potomków tych polskich rodzin, które nie ze swojej winy, po wojnie znalazły się poza granicami naszego kraju. Chcemy też promować Kielce oraz tutejsze uczelnie - informuje Adam Jarubas.

Miesięczna wysokość stypendium to 200 złotych. Żacy otrzymują pieniądze przez cały rok akademicki. Stypendyści nie ukrywają, że te pieniądze znacząco ułatwiają im życie w Kielcach. Pozwolą na przykład na opłatę za akademik czy zakup książek. Dzięki nim młodzi ludzie będą mogli także częściej odwiedzać swoich bliskich na Ukrainie czy Mołdawii.

Kielce. Wręczenie studentom UJK stypendiów marszałka15.11.2018 / Fot. swietokrzyskie.pro

Profesor Monika Szpringer, prorektor UJK do spraw studenckich i kształcenia podkreśla, że część młodych ludzi z Ukrainy czy Mołdawii wybierając uczelnię w Polsce zwraca uwagę na to czy mają szanse na stypendium tu na miejscu.

To nie jedyne wsparcie finansowe, na które mogą liczyć w Kielcach studenci z Ukrainy. Stypendia dla słuchaczy z Winnicy funduje co roku prezydent Kielc.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojciech Lubawski Adam Jarubas UJK stypendium prezydent Kielc studenci RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Unijne stypendia dla świętokrzyskich uczniów

Unijne stypendia dla świętokrzyskich uczniów

Stypendia im. biskupa Czesława Kaczmarka przyznane

Stypendia im. biskupa Czesława Kaczmarka przyznane

Stypendia dla uczniów szkoły w Rudzie. Od osób dobrej woli

Stypendia dla uczniów szkoły w Rudzie. Od osób dobrej woli

Caritas poszukuje osób, które ufundują stypendia dzieciom

Caritas poszukuje osób, które ufundują stypendia dzieciom