Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie lekceważmy bólu gardła, chrypki i kaszlu

Ból gardła, chrypka, kaszel - to objawy wskazujące na zwykłe przeziębienie, ale niekoniecznie. Przedłużające się mogą być objawem nowotworu z grupy głowy i szyi. Jak nie pomylić infekcji z tymi nowotworami? O tym rozmawialiśmy z dr n.med. Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

14.11.2018 14:49

image Dr n. med. Sławomir Okła - kierownik Kliniki Otolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Panie doktorze, które nowotwory zaliczamy do tych z grupy głowy i szyi?

Ta nazwa zbiorcza nowotworów głowy i szyi wiąże się z kilkoma lokalizacjami. Są to trudne do rozróżnienia nowotwory, ponieważ często przenikają z jednej części głowy i szyi do drugiej, jak w przypadku raka gardła i raka krtani. Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy raka krtani, raka gardła i jamy ustnej. Oczywiście dochodzą do tego nowotwory zatok przynosowych, jamy nosowej, ucha, ale są to już rzadsze przypadki. Do tej grupy nowotworów nie zaliczamy raka mózgu i gałki ocznej.

- Te nowotwory rozwijają się w sposób podstępny, ponieważ pierwsze objawy tej choroby sugerują przeziębienie.

Tak. Infekcja jest niestety taką dolegliwością, która doskwiera nam wiele razy w ciągu życia. Jej objawy to ból gardła, chrypka, zaburzenia połykania. One faktycznie sugerują przeziębienie, ale powinny nas zaniepokoić, gdy utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie lub występują w niepełnym wymiarze (np. brak gorączki, nie odczuwamy osłabienia charakterystycznego przy przeziębieniu).

- Jakie są inne objawy nowotworów z zakresu głowy i szyi?

To już są objawy bardziej zaawansowane, np. ból nowotworowy, który pojawia się w nocy. On pojawia się w momencie, kiedy ten nowotwór jest bardzo zaawansowany, więc wolelibyśmy uniknąć tak późnych diagnoz.  

- Nowotwory głowy i szyi coraz częściej rozwijają się u osób młodych, które nie palą papierosów ani nie nadużywają alkoholu, a więc u których nie występują tradycyjne czynniki ryzyka. 

Tak, przy czym pamiętajmy, że olbrzymia większość nowotworów jest zależna od palenia papierosów. Dlatego palacze powinni być bardziej czujni. Natomiast od kilku ostatnich lat faktycznie obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory ludzi młodych, którzy nie palą tytoniu i nie nadużywają alkoholu. Są to przypadki zależne od wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

 

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lekarz choroba nowotwory Czas dla zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Porozmawiajmy o zdrowiu: genetyka kontra nowotwory

Porozmawiajmy o zdrowiu: genetyka kontra nowotwory

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Coraz częstszy problem: nowotwory głowy i szyi

Coraz częstszy problem: nowotwory głowy i szyi

Nowotwory jąder i prostaty wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne

Nowotwory jąder i prostaty wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne