Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Biegunka może być groźna nie tylko dla zdrowia, ale i życia dziecka

Biegunka u dziecka, to jedna z najczęstszych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak są już osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne - nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, ponieważ bardzo osłabia organizm dziecka. O tym, kiedy możemy mówić o biegunce, czy można ją leczyć samemu i dlaczego jest tak niebezpieczna - rozmawialiśmy z doktorem n. med. Wojciechem Przybylskim, specjalistą pediatrą.

Autor: Iwona Murawska

05.11.2018 15:06

image Doktor n. med. Wojciech Przybylski, specjalista pediatra Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

 - Jak wiele dzieci zgłasza się do Pana z biegunką?

 Właśnie ten okres - październik i listopad, to miesiące kiedy tych przypadków jest zdecydowanie więcej niż w innych porach roku. Głównie dominują schorzenia związane z infekcjami wirusowymi przewodu pokarmowego. One u dzieci zaczynają się różnie, najczęściej są to wymioty, gorączka do 38 - 38,5 stopnia, a następnie dołączają się wolne stolce. Niepokojące jest to, że choroba ma dynamiczny przebieg, czyli dochodzi do szybkiego odwodnienia z powodu wielokrotnych wymiotów, a następnie wolnych, wodnistych stolców.  

 - Jak długo musi się ten stan utrzymywać, by móc mówić o biegunce?

 Biegunka, to jest oddanie jednego stolca z domieszką krwi, śluzu lub ropy. Dlatego jeden stolec w ciągu doby mający już te charakterystyczne cechy świadczy już o biegunce. Natomiast w okresie jesienno-zimowym biegunki przebiegają w sposób znacznie dynamiczniejszy, ponieważ są wywołane przez wirusy, które powodują szybką reakcje organizmu.

 - Jakie szkody czyni w organizmie dziecka biegunka?

 Wypłukuje z organizmu elektrolity, sód, potas. Utrata tego ostatniego może doprowadzić nawet do zgonu z powodów kardiologicznych. Biegunka może doprowadzić też do odwodnienia dziecka.

 - Czy każda biegunka u dziecka wymaga leczenia?

 Tak, ponieważ sama nie minie. Zawsze jest przecież jakaś jej przyczyna. Jeżeli biegunka pojawi się w trakcie leczenia antybiotykiem, wówczas należy go odstawić. W początkowej fazie nie musi być ona od razu konsultowana z lekarzem. Matka może sama zmienić dietę, czyli przejść na lekkostrawną (unikać smażonych potraw, świeżych warzyw i owoców, oprócz bananów). Pamiętajmy też, by dziecko dużo piło, najlepiej płynów wieloelektrolitowych. Powinny być one podawane chłodne, nie w temperaturze pokojowej.

 - Jakie leki można podać dziecku choremu na biegunkę?

 Tylko probiotyki. Niektóre z nich skracają czas biegunki i kilka, czy kilkanaście godzin. Natomiast pozostałych leków, leków przeciwbakteryjnych nie polecamy, dlatego że najczęstszą jej przyczyną jest infekcja wirusowa.

 Posłuchaj audycji:

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dzieci choroba Czas dla zdrowia RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Nie wszystkie wady serca są niebezpieczne dla zdrowia

Nie wszystkie wady serca są niebezpieczne dla zdrowia

Czas dla zdrowia: narkoza

Czas dla zdrowia: narkoza

Wirusy atakują. Wzrasta liczba zachorowań na grypę

Wirusy atakują. Wzrasta liczba zachorowań na grypę