Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żołnierze pamiętali o bohaterach. Porządkowali groby, zapalili znicze

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej porządkowali mogiły poległych na Cmentarzu Starym w Kielcach. Brygada włączyła się w akcję „żołnierska pamięć”.

Autor: Marcin Różyc

31.10.2018 11:29

image Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali mogiły poległych na Cmentarzu Starym w Kielcach Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

W ten sposób wojsko chce uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność. Na cmentarzu spoczywają szczątki żołnierzy AK, ale także powstańców styczniowych, czy listopadowych. Żołnierze nie tylko sprzątali groby, ale także zapalili znicze pamięci.

Szeregowy Cezary Głuszek uważa, że wojsko powinno się zajmować grobami swoich przodków. W  takich akcjach brał udział jeszcze jako cywil.

- To także dobra okazja do tego, by pokazać zwłaszcza młodym ludziom, że osoby w ich wieku oddawały życie za Ojczyznę. Tutaj spoczywają ludzie, którzy umarli, gdy mieli po 16 i 17 lat. Tutaj znajduje się mogiła Wojtka Szczepaniaka, który powinien być wzorem dla młodych w Kielcach. To ważne, by w ten sposób zachęcać mieszkańców do pamięci - mówi Cezary Głuszek.

Daniel Woś z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że po wysprzątaniu mogił na cmentarzu starym żołnierze udali się na Wykus. To szczególne miejsce dla wojskowych.

- To kolebka ruchu partyzanckiego. Dla nas to szczególne ważne miejsce, ponieważ staramy się kontynuować tradycje 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Chcielibyśmy także, by naszym patronem był legendarny dowódca „Nurt”, którego prochy spoczywają właśnie na Wykusie - mówi rozmówca Radia Kielce.

W akcji „żołnierska pamięć” kilka dni temu udział wzięli także żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki.

Galeria zdjęć Kielce. Porządkowanie mogił poległych na Cmentarzu Starym (31.10.2018) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wykus Armia Krajowa RK Kielce żołnierze 2. Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej WOT
other news

Podobne wiadomości

Nowi żołnierze zasilają świętokrzyską brygadę

Nowi żołnierze zasilają świętokrzyską brygadę

Żołnierze otrzymali wyjątkowe wyróżnienia

Żołnierze otrzymali wyjątkowe wyróżnienia

Żołnierze WOT świętowali na

Żołnierze WOT świętowali na "Wykusie"

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej