Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wzrasta świadomość kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi

Symptomy chorobowe i objawy raka piersi (guza sutka) zależą od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo i wówczas guza najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi. Podstawą ustalenia ostatecznego rozpoznania raka piersi jest zawsze wynik badania patomorfologicznego.

Autor: Magdalena Sitek

25.10.2018 09:14

image Dr n. med. Agnieszka Florek, onkolog radioterapeuta z Kliniki Radioterapii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

O profilaktyce raka piersi rozmawiamy z dr n.med. Agnieszką Florek - radioterapeutą ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Pani doktor, czy świadomość kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi wzrasta?

Wszystko na to wskazuje. Coraz więcej pań poddaje się badaniom mammograficznym profilaktycznym. Kiedyś badania takie wykonywano głównie, gdy coś już się działo. Obecnie panie decydują się na mammografię w celach czysto profilaktycznych i to bardzo cieszy. Pamiętajmy, w raku piersi nie ma profilaktyki pierwotnej, a wiec nie zapobiegniemy chorobie. Jest tylko profilaktyka wtórna, jest to wczesne wykrycie choroby, co daje szanse na wygranie z chorobą.

Wyjaśnijmy jeszcze raz dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian?

Po pierwsze dlatego, że szansa na pełne wyleczenie wzrasta do ponad 90 procent, po drugie we wczesnej fazie mamy szansę na leczenie oszczędzające. Oznacza to, że pacjentka nie traci piersi, co dla pań ma ogromne znaczenie.

Co robić, by zmiany wykryć w jak najwcześniejszej fazie?

Podstawą zawsze jest samobadanie. Każda kobieta powinna dobrze znać swoje piersi. Należy je badać raz w miesiącu. Nie musi to być konkretny sposób, ważne, by dokładnie zbadać całą pierś. Czy kobieta będzie to robiła od zewnątrz do środka, czy odwrotnie nie ma znaczenia, istotą jest dokładne zbadanie całej piersi.

Proszę pamiętać, że większość wyczuwalnych zmian nie jest nowotworami. Nie należy jednak bagatelizować nowo wyczuwalnych guzków czy zgrubień. Zawsze warto skonsultować to z lekarzem.

Więcej na temat profilaktyki raka piersi w rozmowie.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia rak piersi RK Kielce Czas na zdrowie walka z rakiem Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Rak piersi ma wiele objawów

Rak piersi ma wiele objawów

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Onkologia w Staszowie otwarta.

Onkologia w Staszowie otwarta. "Dobry sprzęt i nowoczesny blok operacyjny"

W Sandomierzu będzie onkologia z radioterapią

W Sandomierzu będzie onkologia z radioterapią