Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żołnierze złożyli przysięgę w Sandomierzu. Są gotowi do dalszego szkolenia

45 żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową w Sandomierzu. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej 3 Batalionu Radiotechnicznego. Wziął w niej udział generał dywizji Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

20.10.2018 16:40 / Aktualizacja 20.10.2018 18:17

image 45 żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej  Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową w Sandomierzu Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak powiedział, ta uroczystość jest ważnym sygnałem dla mieszkańców, że mogą czuć się bezpieczniej. Zapytany o ocenę procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie świętokrzyskim stwierdził, że to dopiero początek, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to jedna z najlepszych brygad w kraju.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej powiedział, że żołnierze składający przysięgę wojskową przeszli wstępne, 16-dniowe szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. Nabyli podstawowe umiejętności obchodzenia się bronią. Potrafią strzelać i taktycznie zachowywać się na polu walki. Są gotowi do szkolenia na dalszych etapach. Pułkownik Barański poinformował, że w Sandomierzu będzie mieć swoją stałą siedzibę 102 batalion piechoty WOT, co prawdopodobnie stanie się na początku 2019 roku.

Jeden z żołnierzy, który złożył przysięgę powiedział naszej reporterce, że od dawna myślał o wojsku, ponieważ chciał rozwijać swoje zainteresowania. Żołnierska służba była jego marzeniem. Gdy pojawiła się możliwość, aby zostać żołnierzem ochotnikiem, to z niej skorzystał.
Żołnierze złożyli przysięgę na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Świadkami tego wydarzenia było kilkoro kombatantów.

Uroczystości uświetniła wojskowa orkiestra. Wśród licznych gości byli m. in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz parlamentarzyści z naszego regionu. Licznie przybyli również przedstawiciele rodzin elewów.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek stwierdziła, że to ważny dzień dla miasta i województwa.

- Jeszcze do niedawna wojsko w naszym regionie praktycznie nie istniało. Oprócz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mamy też Wojska Obrony Terytorialnej. To daje większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców. Ważna jest świadomość, że „Terytorialsi” będą nam służyć w sytuacjach trudnych, kryzysowych. Formowanie się Świętokrzyskiej Brygady WOT to wyraz patriotyzmu, w ten sposób kontynuujemy tradycje niepodległościowe - dodała  Agata Wojtyszek.

Galeria zdjęć Sandomierz. Przysięga żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej (20.10.2018) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

przysięga Agata Wojtyszek RK Sandomierz żołnierze Artur Barański WOT
other news

Podobne wiadomości

To wyjątkowy dzień w życiu każdego żołnierza. Elewi ślubowali

To wyjątkowy dzień w życiu każdego żołnierza. Elewi ślubowali

Elewi przysięgali. Interesuje ich zawodowa armia lub WOT

Elewi przysięgali. Interesuje ich zawodowa armia lub WOT

Elewi z Sandomierza regularnie oddają krew

Elewi z Sandomierza regularnie oddają krew

Ten moment zapamiętają do końca życia. Elewi złożyli przysięgę

Ten moment zapamiętają do końca życia. Elewi złożyli przysięgę