Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Samorządy zauważają ważną rolę profilaktyki

Zapobieganie chorobom zakaźnych oraz rola samorządów w poprawie dostępu do profilaktyki to główne tematy konferencji w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą zorganizowało Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”.

Autor: Emilia Sitarska

17.10.2018 21:06

image Spotkanie z lekarzami i samorządowcami dotyczące profilaktyki zdrowotnej Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wśród samorządów pionierem w regionie pod kątem szczepień są Kielce. Ostrowiec Świętokrzyski w tej dziedzinie także zaczyna się rozwijać - zaznacza Joanna Pikus. Przewodnicząca Rady Miejskiej aktywnie działa na rzecz wdrażania programów profilaktycznych, których ma być jeszcze więcej.

- Od 3,5 roku, po pierwszej takiej konferencji, mamy program szczepionek przeciw pneumokokom, organizujemy białe soboty. Przez 3 lata przebadaliśmy 600 dzieci, u dwójki dzieci wykryto nowotwory - mówi Joanna Pikus.

Dodaje, że w mieście działają stowarzyszenia prozdrowotne, które chętnie występują o dofinansowanie z miasta na przeprowadzanie różnych akcji profilaktycznych. Wkrótce ruszy także program szczepień przeciw grypie i wirusowi HPV.

Profesor Jacek Roliński z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajmuje się głównie profilaktyką osób dorosłych. Mówi, że dzieci niezaszczepione przeciw pneumokokom często zarażają osoby dorosłe, dlatego konieczne są szczepienia.

- Szczególnie powinniśmy szczepić osoby w grupach ryzyka, czyli te z cukrzycą, chorobami krążenia, czy przechodzące chemioterapię - wymienia profesor. Dodaje, że pneumokoki to bakterie, które przechodzą do organizmu drogą kropelkową.

Profesor Jacek Roliński z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w LublinieOstrowiec Św.. 17.10.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Lekarz Barbara Szczepańska, specjalista chorób zakaźnych w Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach mówi, że w ubiegłym roku w Świętokrzyskiem odnotowano 450 przypadków boreliozy. Systematyczny wzrost zachorowań jest obserwowany także w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, jednak tutaj nie każdy przypadek jest zgłaszany. Nie ma także programu bezpłatnych szczepień.

Jeśli dziecko miało boreliozę, szczepimy przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu i inne patogeny, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych. Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że taka choroba istnieje, dowiadują się dopiero, gdy dziecko trafi do nas - mówi Barbara Szczepańska.

Stowarzyszenie „Parasol dla Życia” zajmuje się edukacją dotyczącą chorób zakaźnych. Organizuje też konferencje dla samorządowców pokazujące dobre praktyki profilaktyki zdrowotnej.

Spotkanie z lekarzami i samorządowcami dotyczące profilaktyki zdrowotnejOstrowiec Św.. 17.10.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie grypa HPV biała sobota szczepionka RK Ostrowiec Św. stowarzyszenie „Parasol dla Życia”
other news

Podobne wiadomości

Seniorzy mogą się szczepić przeciwko grypie

Seniorzy mogą się szczepić przeciwko grypie

W Ostrowcu chcą bezpłatnie szczepić dzieci przeciw pneumokokom

W Ostrowcu chcą bezpłatnie szczepić dzieci przeciw pneumokokom