Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tomograf dla buskiego szpitala

Prawie półtora miliona złotych rządowej dotacji na zakup tomografu dla buskiego szpitala i 130 tysięcy złotych na doposażenie pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej w Siesławicach przekazała w Busku-Zdroju dyrektorom obu placówek wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Autor: Kamil Włosowicz

17.10.2018 16:16 / Aktualizacja 17.10.2018 17:38

image Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie, od lewej): Józef Cepil - dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, kandydat PiS do sejmiku województwa, Grzegorz Jankowski - kierownik biura powiatowego ARiMR w Busku-Zdroju, kandydat PiS do Rady Powiatu, Maciej Gawin – radny Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, kandydat PiS do sejmiku województwa, Beata Durnaś – dyrektor SP w Siesławicach, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Grzegorz Lasak – dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju, Jan Bartosik - pełnomocnik PiS w powiecie buskim, kandydat tej partii do Rady Powiatu, Janina Krzypkowska – kandydatka PiS do sejmiku województwa, Elżbieta Kwiecień-Ząbek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Pińczowie, kandydatka PiS do sejmiku województwa; w drugim rzędzie (od lewej): Michał Grudziński – kandydat PiS do Rady Miejskiej w Stopnicy, Paweł Sarna – kandydat PiS do Rady Powiatu, Kamil Piotrowski – kandydat PiS do Rady Powiatu, Rafał Wiśniewski, Grzegorz Cepil – kandydat PiS na wójta Nowego Korczyna, Joanna Majcherczak – kandydatka PiS do Rady Powiatu Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Grzegorz Lasak, dyrektor lecznicy, podkreśla, że przyznana dotacja jest bardzo dużym wsparciem dla szpitala. Jak tłumaczy, do tej pory badania tomograficzne wykonywane były w placówce przez prywatną firmę. Własny tomograf, zdaniem dyrektora, z pewnością podniesie komfort świadczonych w szpitalu usług i przyczyni się do poprawy jego kondycji finansowej. Obecnie za badania tomograficzne szpital płaci podwykonawcy co miesiąc około 70 tysięcy złotych.

- Badania tomograficzne będziemy wykonywać we własnym zakresie, stąd kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację tych badań nie będzie nam potrzebny. Tomograf jest dzisiaj jednym z podstawowych urządzeń w badaniach diagnostycznych. Pozostający w strukturach naszego szpitala nowy sprzęt będzie funkcjonował z korzyścią dla jego finansów i przede wszystkim dla pacjentów - podkreślił Grzegorz Lasak.

W spotkaniu uczestniczył Jan Bartosik, członek rady społecznej nadzorującej pracę buskiej lecznicy. Przypomniał, że szpital zmaga się dużym zadłużeniem, które jego zdaniem jest wynikiem złego zarządzania placówką w poprzednich latach i złą obecnie kondycją nadzoru właścicielskiego, czyli powiatu buskiego. Kwota zadłużenia lecznicy wynosi obecnie około 20 milionów złotych.

O konieczności dofinansowywania i rozwoju szpitala powiatowego w Busku-Zdroju przekonany jest również Józef Cepil, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojewódzkiego. Jak mówi, prawidłowe funkcjonowanie placówki zależy w dużej mierze od dobrej i aktywnej współpracy lokalnych władz i dyrekcji lecznicy z władzami województwa.

- Deklarujemy, że będziemy dbali o wszystkie szpitale, które są w potrzebie. Przykre, że kiedy za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości szpital został oddłużony i wyprowadzony na prostą, to przez kolejne lata placówka znów popadła w ogromne zadłużenie - zaznaczył Józef Cepil.

Za duże i wyczekiwane wsparcie przyznaną dotację na doposażenie pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej w Siesławicach uważa jej dyrektor Beata Durnaś. Jak tłumaczy, w obecnej pracowni blisko 80 uczniów korzysta z już mocno wysłużonego sprzętu.

Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśliła, że rząd wprowadzając reformę oświaty chciał również zadbać o mniejsze placówki i nie doprowadzić do zamknięcia żadnej z nich.

- Szkoła w Siesławicach jest przykładem tego, że dotrzymujemy słowa. W województwie świętokrzyskim nie została w trakcie naszych rządów zamknięta ani jedna szkoła. Dotrzymujemy słowa w rządzie, dotrzymamy również w samorządzie. Ta współpraca strony rządowej z samorządową jest bardzo ważna i potrzebna - podsumowała Agata Wojtyszek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ PiS Siesławice Agata Wojtyszek RK Kazimierza Wielka Grzegorz Lasak Szpital Powiatowy Busko-Zdrój Józef Cepil pracownia informatyczna
other news

Podobne wiadomości

Ważna rządowa pomoc dla buskiego szpitala

Ważna rządowa pomoc dla buskiego szpitala

Uciążliwy remont w Busku. Końca prac nie widać

Uciążliwy remont w Busku. Końca prac nie widać

Remont w szpitalu. Poprawi się komfort pacjentów

Remont w szpitalu. Poprawi się komfort pacjentów

Kolejny etap remontów buskiego szpitala

Kolejny etap remontów buskiego szpitala