Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowi żołnierze zasilają świętokrzyską brygadę

10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała nowych żołnierzy. Na szkolenie rekrutacyjne przyjęto kolejnych kilkudziesięciu ochotników. W piątek rekruci przyjechali na tzw. wcielenie do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, gdzie tymczasowo mieści się dowództwo jednostki.

Autor: Marcin Różyc

05.10.2018 11:45 / Aktualizacja 05.10.2018 16:42

image Wcielenie kilkudziesięciu ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

To pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W tym czasie zostaną przeszkoleni w umiejętności posługiwania się bronią, zasadach zachowania się na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii.

Paweł z Kielc mówi, że Wojska Obrony Terytorialnej to dla niego z jednej strony możliwość sprawdzenia się, a z drugiej okazja do przeżycia wspaniałej przygody.

- Zawsze chciałem iść do wojska, jednak nie pozwoliło mi na to życie prywatne. Miałem małe dzieci i wybrałem życie rodzinne. Jednak moje pociechy są teraz starsze, więc mogę spełnić marzenia i zrobić coś dla ojczyzny – mówi rozmówca Radia Kielce.

Daniel Woś ukończył poprzednie 16-dniowe szkolenie wojskowe na poligonie w Nowej Dębie. Przyznaje, że trening nie był lekki.

- Już sama ilość czasu powoduje, że szkolenie nie należy do najlżejszych, jednak moim zdaniem jest do przejścia dla każdego. Trening wymaga dużego wysiłku fizycznego, zajęcia rozpoczynają się z samego rana i trwają do późnych godzin wieczornych. Na poligonie trzeba dawać z siebie wszystko – mówi rozmówca Radia Kielce.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej mówi, że poprzednie wcielenie przebiegło zgodnie z planem. Przypomina, że do końca grudnia tego roku do pierwszego, kieleckiego batalionu wojskowi chcą wypełnić przynajmniej 80% pełnego składu.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że są kandydaci do służby, którzy chcą pokonać swoje słabości i rozwijać zainteresowania. Mam nadzieję, że 20 października wszyscy złożą przysięgę wojskową – podkreśla płk Artur Barański.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Galeria zdjęć Kielce. Wcielenie kilkudziesięciu ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej (05.10.2018) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych RK Kielce Artur Barański WOT 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
other news

Podobne wiadomości

Brygada coraz liczniejsza

Brygada coraz liczniejsza

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Pierwsi żołnierze w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej w Sandomierzu?

Wojska Obrony Terytorialnej w Sandomierzu?

Przyszli żołnierze mogą uzyskać informacje nt. Wojsk Obrony Terytorialnej

Przyszli żołnierze mogą uzyskać informacje nt. Wojsk Obrony Terytorialnej