Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowotwór, który trzy razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet

Rak pęcherza moczowego, to jeden z częściej występujących nowotworów u osób starszych. Niestety, w Polsce jest on wykrywany zbyt późno, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie.

Autor: Iwona Murawska

26.09.2018 18:01

image dr Mateusz Obarzanowski - urolog Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Dlaczego tak się dzieje, jakie są przyczyny, objawy tej choroby i jak można ją leczyć? O tym rozmawialiśmy z dr Mateuszem Obarzanowskim, zastępcą kierownika Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

- Rak pęcherza moczowego jest piątym z kolei nowotworem występującym u mężczyzn i czternastym u kobiet. Rocznie dotyka ponad 6 tysięcy Polaków, a ponad połowa z nich umiera. Panie doktorze, dlaczego tak się dzieje?

Niestety, ale pacjenci bagatelizują pierwsze objawy tej choroby i do lekarza zgłaszają się z zaawansowanym stadium choroby. Rak pęcherza moczowego u pewnej grupy pacjentów jest nowotworem bardzo agresywnym, szybko rozwijającym się. Najważniejszy objaw, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, to krwiomocz, czyli oddawanie moczu z krwią. To najbardziej typowy objaw, który jest charakterystyczny dla raka pęcherza moczowego. Gdy wystąpi krwiomocz, nie powinniśmy zwlekać i od razu udać się do lekarza. Oczywiście mogą być też objawy, które nie są charakterystyczne dla tego typu nowotworu. Należą do nich ból przy oddawaniu moczu, ból, szczypanie, czyli objawy, które można pomylić z zapaleniem pęcherza moczowego.  

- Czy znane są przyczyny raka pęcherza moczowego?

Do końca nie wiemy, co wywołuje ten typ nowotworu. Natomiast wiemy o pewnych czynnikach, które mogą wpływać na większą częstość występowania raka pęcherza moczowego. Ten typ nowotworu jest tytoniozależny. Palenie papierosów ma bardzo silny wpływ na wywołanie i rozwój tej choroby. Panuje przekonanie, że palenie papierosów wywołuje głównie raka płuc. Tymczasem okazuje się, że nowotwór pęcherza jest najsilniej zależnym od palenia papierosów rakiem ze wszystkich nowotworów.

- Mężczyźni trzy razy częściej chorują na nowotwór pęcherza moczowego. Z czego to wynika?

Po części wynika to z tego, że to mężczyźni częściej niż kobiety są palaczami. Poza tym mężczyźni mają inną budowę układu moczowego, głównie jego dolnego odcinka.

- Na czym polega leczenie?

Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie guza z pęcherza moczowego. Ten zabieg wykonujemy metodami małoinwazyjnymi, czyli przez cewkę moczową wycinamy guz, który następnie przesyłamy do badania histopatologicznego. To badanie decyduje o dalszych losach pacjenta i dalszym naszym postępowaniu.

- Czy rak pęcherza moczowego ma tendencję do nawracania?

Niestety tak. To jest jeden ze złych czynników raka pęcherza moczowego, z którym musimy się zmierzyć, czyli tendencją do nawrotów, odrastania guza. Dlatego po usunięciu guza zawsze zalecamy badania kontrolne. W zależności od wyniku badania histopatologicznego należy je wykonywać raz na trzy lub raz na sześć miesięcy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

nowotwory RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Nowotwór nie dotyczy tylko osoby chorej, ale dotyka całą jego rodzinę

Nowotwór nie dotyczy tylko osoby chorej, ale dotyka całą jego rodzinę

To rzadki i niebezpieczny nowotwór. O jego profilaktyce rozmawiano w ŚCO

To rzadki i niebezpieczny nowotwór. O jego profilaktyce rozmawiano w ŚCO

Zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. ŚCO przebada tysiące pacjentów

Zachorowalność na ten nowotwór wzrasta. ŚCO przebada tysiące pacjentów

Ten nowotwór to cichy zabójca Polek

Ten nowotwór to cichy zabójca Polek