Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pińczów świętuje rocznicę lokacji

Pińczów świętuje 590. rocznicę lokacji miasta. Uroczystości rozpoczęły w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury wykłady poświęcone historii miejscowości. Następnie odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Punktem kulminacyjnym piątkowych obchodów było historyczne widowisko „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”, w którym wzięło udział ponad 60 wykonawców.

Autor: Kamil Włosowicz

21.09.2018 19:56

image Obchody 590. rocznicy lokacji miasta Fot. / Grzegorz Jankowski

Pomysłodawczynią i reżyserką przedsięwzięcia jest pińczowska społeczniczka Bożena Szatkowska-Mostek. Jak podkreśla, w pracę nad stworzeniem spektaklu zaangażowanych było wielu, zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców miasta. Tłumaczy, że tytuł widowiska został zaczerpnięty z poematu Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. Bożena Szatkowska-Mostek dodaje, że na scenie widzowie mogli podziwiać między innymi choreograficzny układ przestawiający powstanie rzeki Nidy.

- Pińczów został naznaczony ciekawą historią od początku swojego istnienia. Rozkwit miasta, co utrwalił w swoich kronikach Jan Długosz, przypadł na okres późnego średniowiecza i późniejsze wieki. Warto wspomnieć, że nasze miasto w pewnym okresie pretendowało do stolicy regionu, konkurując z Krakowem - zaznaczyła Bożena Szatkowska-Mostek.

Burmistrz Włodzimierz Badurak wyjaśnia, że oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Miasto, jego kopię i przetłumaczony na język polski tekst, który na nim widnieje postanowiło umieścić w pińczowskim Muzeum Regionalnym. Włodarz miasta przypomniał, że miasto założył i uczynił sławnym Zbigniew Oleśnicki, sekretarz króla Władysława Jagiełły i późniejszy, pierwszy w Polsce kardynał, który założył w Pińczowie opactwo oo. paulinów.  
- Pińczów może poszczycić się piękną historią i zasługuje na to, by uroczyście obchodzić każdą rocznicę jego powstania - podsumował Włodzimierz Badurak.

W trakcie sobotnich obchodów rocznicy lokacji miasta otwarta zostanie poplenerowa wystawa rzeźbiarska „Dziedzictwo”, a także wystawa malarska prezentująca piękno Ponidzia oraz fotograficzna prezentująca nieznane zakątki Pińczowa. Obchody zakończy w niedzielę msza święta w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty. 

Galeria zdjęć Pińczów. Obchody 590. rocznicy lokacji miasta (21.09.2018) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów RK Kazimierza Wielka Włodzimierz Badurak
other news

Podobne wiadomości

W Pińczowie... sowy kują

W Pińczowie... sowy kują

Głośno o Pińczowie na Rynku w... Krakowie [WIDEO]

Głośno o Pińczowie na Rynku w... Krakowie [WIDEO]

Nowy sprzęt dla sali operacyjnej w Pińczowie. Na Ponidzie trafi prawie pół miliona złotych

Nowy sprzęt dla sali operacyjnej w Pińczowie. Na Ponidzie trafi prawie pół miliona złotych

Rozpoczyna się długo wyczekiwana inwestycja w Pińczowie

Rozpoczyna się długo wyczekiwana inwestycja w Pińczowie