Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tym pojazdem podróżował papież. Bezcenna pamiątka w kieleckim muzeum

Mieszkańcy regionu mogą z bliska przyjrzeć się wiernej rekonstrukcji polskiego papamobile, którym Jan Paweł II podróżował podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979. Dziś otwarte zostało Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. Prezentowany pojazd złożony jest z oryginalnych części. Zbudowany został na bazie wojskowego STAR-a. Prace nad jego odtworzeniem trwały pięć lat.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

21.09.2018 17:39

image Otwarcie Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II. Na zdjęciu: Marek Adamczak Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak wspomina Marek Adamczak, pomysłodawca projektu „JP2” - odbudowa auta rozpoczęła się od poszukiwań oryginalnej ramy podwozia, którą znaleziono u prywatnego właściciela. W muzeum, oprócz papamobile znalazły się również fotografie z pamiętnej wizyty papieża w 1979 roku oraz pamiątki związane z pojazdem i pielgrzymką Ojca Świętego.

Marek Adamczak mówi, że najcenniejszą pamiątką jest biały parasol zostawiony przez papieża Jana Pawła II w kabinie pojazdu. Przedmiot został zachowany tuż przed przekazaniem papamobile do rozbiórki, władzom PRL.

Obecny na otwarciu muzeum biskup Marian Florczyk zaznacza, że pojazd ten jest symbolem nie tylko obecności papieża Jana Pawła II w życiu Polaków, ale także momentu pojednania się między ludźmi.

- Widziałem, jak w trakcie przyjazdu papieża do Częstochowy pielgrzymi obejmowali się z milicjantami. Zazwyczaj byliśmy po obu stronach barykady, ale w tamtym momencie, właśnie przy samochodzie papieskim stanowiliśmy jedność jako Polacy - wspomina.

Na otwarciu muzeum obecny był także Zbigniew Gonciarz, projektant pojazdu. Jak mówi - dzięki rekonstrukcji papamobile, Polacy zyskali eksponat ważny zarówno dla kościoła w naszym kraju, jak i dla polskiej motoryzacji.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski twierdzi, że stworzenie muzeum pozwoli ludziom jeszcze dokładniej poznać historię Jana Pawła II, jako osoby ważnej zwłaszcza w czasach PRL-u. Jak dodaje - jest dumny z faktu, że samochód papieski nosi kieleckie tablice rejestracyjne.

Senator Krzysztof Słoń mówi, że widok samochodu papieskiego zawsze kojarzyć mu się będzie z wizytą papieża i dumą z bycia Polakiem, jaką wtedy odczuwał.

Muzeum Samochodu Papieskiego mieści się przy ulicy Cmentarnej w Kielcach. Wstęp jest bezpłatny. 

Galeria zdjęć Cedzyna. Otwarcie Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II (21.09.2018) [Zdjęcia: 31]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Cedzyna Star bp Marian Florczyk RK Kielce papamobile Marek Adamczak Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II
other news

Podobne wiadomości

Papamobile jak żywy. Teraz każdy będzie mógł obejrzeć papieski pojazd

Papamobile jak żywy. Teraz każdy będzie mógł obejrzeć papieski pojazd