Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak wybrać plecak do szkoły?

Początek roku szkolnego to stresujący czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, którzy muszą zadbać o to, by ich pociechy miały wszystkie przedmioty niezbędne do nauki. Źle dobrany tornister może spowodować problemy z kręgosłupem i bóle pleców. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku źle dobranego biurka oraz krzesła.

Autor: Magdalena Sitek

17.09.2018 13:59

image dr Renata Gałuszka Fot. Karol Żak / Radio Kielce

O tym, jak przygotować dziecku miejsce do pracy oraz jaki plecak lub tornister kupić, by był bezpieczny dla dziecka, mówi doktor Renata Gałuszka - specjalista fizjoterapii i zdrowia publicznego, kierownik Działu Rehabilitacji Szpitala w Czerwonej Górze.

Na co zwracać uwagę kupując tornister lub plecak?

Przede wszystkim na jego wagę. Pamiętajmy, że plecak wraz z wyposażeniem nie może przekraczać 10% wagi dziecka. Przyjmując, że dziecko w klasach początkowych waży około 30 kilogramów, to ciężar plecaka z książkami i innymi niezbędnymi do nauki przedmiotami nie powinien przekroczyć 3 kilogramów. W sklepach często mamy tornistry i plecaki, których waga sięga 2 kilogramów.

Kolejnym ważnym elementem jest wielkość plecaka. Nie może wystawać poza barki dziecka ani miejsce, gdzie kończą się plecy.

Co do pleców, ale tych w plecaku lub tornistrze…

Muszą być usztywniane. To bardzo ważne i proszę podczas zakupów zwracać na to uwagę. Istotne jest także wyposażenie plecaka w wewnętrzne przegródki. Dzięki temu może równomiernie rozłożyć ciężar, co jest nie bez znaczenia dla kręgosłupa.

Co z uchwytami?

Powinny być szerokie i podbite gąbką. Dzięki temu nie będą się wpijały dziecku w ramiona. Szelki nie mogą być też za długie. Tył plecaka musi dobrze przylegać do pleców dziecka, bardzo niedobrze, gdy tornister lub plecak odstają.

Posłuchaj rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Korona przyłącza się akcji

Korona przyłącza się akcji "Plecak pełen uśmiechów"