Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Temat służby zdrowia podzielił gości „Studia Politycznego”

Goście Studia Politycznego podzieleni w opiniach dotyczących podwyżek dla wyższego i średniego personelu medycznego w szpitalach. Jak już informowaliśmy, dyrekcje pięciu świętokrzyskich placówek podległych urzędowi marszałkowskiemu obawiają się, że mogą nie znaleźć środków na ten cel. W związku z wprowadzanymi zmianami legislacyjnymi, szefowie szpitali wystosowali do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pismo.

Autor: Katarzyna Podraza

16.09.2018 12:37

image Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - PiS, Sławomir Gierada - PO, Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15, Marek Szczepanik - PSL i Marek Kowalski - Nowoczesna Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Dyrektorzy obawiają się, że pochodne liczone od wzrostu wynagrodzeń, np. składki na ubezpieczenie społeczne, czy podatek dochodowy, będą w znaczny sposób obciążać szpitale.

Posłuchaj Studia Politycznego:

Zdaniem Andrzeja Prusia z PiS, żale w związku ze wzrostem wynagrodzeń dla lekarzy i pielęgniarek są przedwczesne.

Studio Polityczne. Andrzej Pruś - PiS16.09.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Nie obawiałbym się. Sprawa nie będzie łatwa i prosta, ale rząd myśli o zabezpieczaniu środków na ten cel i są to bardzo poważne pieniądze już na kolejne lata. Apeluję o cierpliwość i wyrozumiałość w kierunku tych, którzy o tych środkach decydują i o nieprowadzenie działań, które mogłyby to zburzyć. Jestem członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie i na bieżąco te sprawy obserwuje - dodał.

Optymizmu Andrzeja Prusia nie podzielił Sławomir Gierada z Platformy Obywatelskiej. Według niego istnieje realne zagrożenie dla płynności finansowej szpitali. Gość Studia Politycznego przypomniał, że w lutym, kiedy rząd obiecywał podwyżki dla rezydentów, to posiadał też wiedzę, skąd będą na to środki.

Studio Polityczne. Sławomir Gierada- POFot. Karol Żak / Radio Kielce

- Teraz mamy inną sytuację i nowe zagrożenie, że dyrektorzy lecznic będą zmuszeni na przesuwanie środków, albo lekarze nie dostaną tych podwyżek, albo usługi dla pacjentów będą musiały zostać ograniczone. Racjonalny minister, ustawodawca musi przewidywać środki na ten cel - powiedział Sławomir Gierada.

Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz'15 po zmianach obawia się o sytuację chorych.

Studio Polityczne. Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'1516.09.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Zgadzam się dyrektorami, którzy muszą myśleć o płynności finansowej, ale patrzę też na stronę pacjentów. Jeśli wprowadzane są kolejne podwyżki, należy zastanowić się skąd wziąć na to pieniądze - zaznaczyła.

Jej zdaniem, rząd musi zapewnić finansowanie, bo na końcu zapłacą za to pacjenci.

Według Marka Szczepanika z PSL - należało z dniem wprowadzania ustawy mieć zagwarantowane środki na ten cel.

Studio Polityczne. Marek Szczepanik - PSL16.09.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Przez pierwsze miesiące lecznice będą regulować zobowiązania, później może się to zmienić. Należy pamiętać, że kiedy wchodzą takie rozwiązania, mają być zapewnione środki - dodał Marek Szczepanik. 

Zdaniem Marka Kowalskiego z Nowoczesnej, każda z partii politycznych popełniła błędy, które skutkowały złą sytuacją służby zdrowia.

Studio Polityczne. Marek Kowalski - Nowoczesna16.09.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Tych problemów w szpitalach mamy mnóstwo i nie można tu jednoznacznie zrzucać winy na jedno, czy drugie ugrupowanie, na tym wszystkim cierpią pacjenci, bo mamy kolejki, brak miejsc na przyjęcia - dodał Marek Kowalski.

Jak już informowaliśmy, Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii może brakować 11 milionów złotych, Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach ponad 13 milionów złotych, Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Czerwonej Górze ponad 3 miliony złotych a Świętokrzyskiemu Centrum Psychiatrii w Morawicy prawie 3 miliony złotych w skali roku.

Galeria zdjęć Studio Polityczne (16.09.2018) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Studio Polityczne Radia Kielce Wojewódzki Szpital Zespolony Andrzej Pruś Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy Marek Kowalski RK Kielce Magdalena Fogiel-Litwinek szpital Marek Szczepanik Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze Sławomir Gierada
other news

Podobne wiadomości

Szpitale boją się o pieniądze

Szpitale boją się o pieniądze