Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dwa metry w obwodzie. Dynie-giganty na dożynkach w Łopusznie

W Łopusznie odbyły się gminne dożynki. Dziękowano za plony i wspólnie się bawiono przy tradycyjnej muzyce. Spróbować można było również regionalnych smakołyków. Duże kolejki smakoszy ustawiały się m. in. do stosika Magdaleny Kolasy z sołectwa Ruda Zajączkowska, która wraz z koleżankami z koła gospodyń wiejskich częstowała m. in. gulaszem po cygańsku, bigosem z grzybami, pierogami pieczonymi z kaszą gryczaną oraz słodkimi wypiekami.

Autor: Iwona Murawska

09.09.2018 08:33

image Dożynki gminne w Łopusznie Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Przygotowałyśmy wiele różnych potraw. Starałyśmy się, by składniki potrzebne do ich przyrządzenia pochodziły z naszych pól. Największą furorę zrobił bigos z pieczarkami - mówiła Magdalena Kolasa.

Podczas dożynek w Łopusznie odbył się turniej sołectw oraz konkurs na największą dynię. O to miano rywalizowało 17 okazów, a największa miała obwód ponad 200 cm.

Impreza przyciągnęła również wielu miłośników muzyki ludowej. Jak podkreślała Alicja Śrębowata z zespołu „Wiernianki” z Wiernej Rzeki, dożynki to dobra okazja do promowania tej sztuki.

- Nasz zespół istnieje dopiero od 5 lat, ale w tym czasie nagrałyśmy już dwie płyty. Staramy się propagować ten rodzaj muzyki, który my pamiętamy jeszcze z dzieciństwa, a dożynki są do tego doskonałą okazją - stwierdziła Alicja Śrębowata.

Jak powiedział Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, dożynki gminne to okazja, by podziękować za zebrane plony i jednocześnie możliwość integracji miejscowego społeczeństwa.

- Bardzo dobrze, że poszczególne gminy czują potrzebę spotkania się i tego tradycyjnego podsumowania roku pracy na roli. Wielu ludzi, także z gminy Łopuszno, uprawia jeszcze rolę. To nas cieszy, że dzięki nim możemy jeść chleb z polskich zbóż, jemy warzywa i owoce pochodzące z polskich pól i sadów. To jest też element naszej państwowości, tej tradycji polskiej przenoszonej z pokolenia na pokolenie - powiedział senator Krzysztof Słoń. 

Gwiazdą wieczoru podczas gminnych dożynek w Łopusznie był zespół „Tacy sami”.

Galeria zdjęć Łopuszno. Dożynki gminne w Łopusznie (09.09.2018) [Zdjęcia: 38]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

dożynki Łopuszno RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Dożynki mocno wpisane w tradycje świętokrzyskich rolników

Dożynki mocno wpisane w tradycje świętokrzyskich rolników