Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Najstarsza organizacja harcerska w regionie kończy 50 lat

Około 150 osób wzięło udział w jubileuszu 50-lecia - Błękitnego Szczepu Dzieci Gór - najstarszej i nieprzerwanie działającej organizacji harcerskiej ze stolicy województwa świętokrzyskiego. Z tej okazji harcerze zorganizowali zlot i rajd pieszy.

Autor: Wiktor Dziarmaga

08.09.2018 09:11 / Aktualizacja 08.09.2018 21:47

image 50-lecie Błękitnego Szczepu Dzieci Gór Fot. Karol Zapała / Błękitny Szczep Dzieci Gór

Błękitny Szczep Dzieci Gór powstał w 1968 roku w trakcie obozu harcerskiego w Wetlinie. Utworzyli go harcerze z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego. Profesor Adam Massalski założyciel i pierwszy komendant szczepu zauważył, że w ciągu ostatnich 50 lat przez Błękitny Szczep Dzieci Gór przewinęło się kilka tysięcy zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów.

- Przez szczep przewinęły się dziesiątki ludzi, to między innymi architekci, znani przedsiębiorcy czy adwokaci. 50 lat to bardzo dużo wydarzeń ponad 100 obozów stałych i wędrownych. Teraz mamy okazję, aby wspominać te wszystkie chwile. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 60 weteranów. Przyjechały tutaj osoby ze Stanów Zjednoczonych, Anglii Norwegii i Malty. Mimo to mamy stały kontakt, przyjaźnimy się - powiedział profesor Adam Massalski.

Harcerze zrzeszeni w szczepie wzięli udział w rajdzie z Ciekot do Świętej Katarzyny. Na miejscu zorganizowane zostało m.in. ognisko. Zaprezentowano także specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik.

Druh Adrian Janik, aktualny komendant Szczepu stwierdził, że czuje się zaszczycony, że może spotykać się z założycielami szczepu. Dodaj, że spotkania z tymi osobami są wartościowe.

- Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji, ale to bardzo cieszy. Czerpiemy od siebie wszystko, co najlepsze. Mam nadzieję, że uda się zorganizować podobny zlot na 100-lecie, wtedy przyjadę tu jako starszy druh i pewnie też będę się dobrze bawić - dodał Adrian Janik.

Tradycje harcerskie w najstarszej kieleckiej szkole średniej sięgają 1916 roku. Wówczas powstała tam pierwsza drużyna harcerska. Działa ona do dzisiaj jako 2. Kielecka Drużyna Harcerzy imienia Jana Henryka Dąbrowskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Święta Katarzyna Ciekoty harcerze I LO im. S. Żeromskiego RK Kielce obóz harcerski Błękitny Szczep Dzieci Gór rajd pieszy 2. Kielecka Drużyna Harcerzy im. Jana Henryka Dąbrowskiego
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyscy harcerze jadą do Gdańska

Świętokrzyscy harcerze jadą do Gdańska

Harcerze zaśpiewają na Rynku

Harcerze zaśpiewają na Rynku

Nie tylko na scenie. Harcerze szkolą też warsztat

Nie tylko na scenie. Harcerze szkolą też warsztat

Ponad 300 km najpiękniejszymi trasami Gór Świętokrzyskich. Harcerze dotarli do Starachowic

Ponad 300 km najpiękniejszymi trasami Gór Świętokrzyskich. Harcerze dotarli do Starachowic