Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pływający młyn i kuźnia na zalewie w Pińczowie

Nad pińczowskim zalewem odbyły się pierwsze „Dopływki”, czyli dożynki wodniackie. Impreza zorganizowana została przez klub morski Kon-Tiki we współpracy z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, oraz Urzędem Marszałkowskim.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

12.08.2018 20:14

image Dożynki wodniackie w Pińczowie Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Główną atrakcją dożynek był pokaz dwóch konstrukcji pływających, kuźni oraz „Bździela”, młyna rzecznego. Jak zapewnia prezes klubu Kon-Tiki Piotr Siemiński, obie są unikatowe nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

Bździel to nazwa pływających młynów, jakie popularne były na rzekach w XVIII i XIX wieku. Zrekonstruowaliśmy go na podstawie obrazów Canaletta. Przy budowie wykorzystywaliśmy zdjęcia i rysunki, starając się jak najwierniej odtworzyć młyn. Umieszczony jest na platformie o wymiarach 8 x 6 metrów. Ma silnik oraz koło wodne, którego energia służy do mielenia ziarna - dodał Piotr Siemiński.

Jak stwierdził marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, dożynki mają za zadanie nie tylko promować region, ale także odnowić i kontynuować pływackie tradycje Pińczowa.

Dożynki wodniackie przyciągnęły zarówno mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i osoby spoza regionu. - Jesteśmy ze Śląska, przejeżdżaliśmy obok, zobaczyliśmy, że coś się dzieje i zostaliśmy na dłużej. Przy tak pięknej pogodzie szkoda wracać do domu - mówili odwiedzający.

Wśród zorganizowanych atrakcji znalazły się między innymi: koncert zespołów szantowych „Szkocka Trupa” i „Mechanicy Szanty”, pokazy ratownictwa wodnego, szkółki narciarstwa wodnego oraz pływania na deskach SUP.

Galeria zdjęć Pińczów. Dożynki wodniackie (12.08.2018) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Adam Jarubas zalew Pińczów Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego RK Kazimierza Wielka Dożynki Wodniackie Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury klub morski Kon-Tiki bździel
other news

Podobne wiadomości

Woda w zalewie w Pińczowie będzie czysta jak łza

Woda w zalewie w Pińczowie będzie czysta jak łza

Na tę inwestycję czekano w Pińczowie. Rozpoczęła się modernizacja oczyszczalni

Na tę inwestycję czekano w Pińczowie. Rozpoczęła się modernizacja oczyszczalni

Pływający młyn ponownie w Pińczowie

Pływający młyn ponownie w Pińczowie