Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Burze i nawet 36 stopni. Czekają nas rekordowe upały

W nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać rekordowych temperatur tego lata. W czwartek i piątek na termometrach może być od 33 do nawet 36 stopni Celsjusza.

Autor: Iwona Murawska

04.08.2018 15:54 / Aktualizacja 04.08.2018 16:16
Źródło: PAP

image Kurtyny wodne na Placu Literatów Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak informuje Marek Stefaniec, nasz radiowy synoptyk, to i tak nie jest najwyższa temperatura w ostatnich dziesięcioleciach.

- 29 sierpnia 1992 roku w Kielcach zanotowano temperaturę 36,2 stopni Celsjusza. Był to rekord ciepła dla naszego regionu. Ten rekord być może zostanie pobity już w najbliższy piątek. To ma być,  jak dotychczas, najcieplejszy dzień tego lata. Upalne powietrze będzie do nas płynęło wprost znad Morza Śródziemnego. Żar będzie się lał z nieba - dodaje Marek Stefaniec.

Jak przyznaje Zdzisław Czekaj, dyżurny obserwator ze stacji meteorologicznej w Sukowie, w tym roku praktycznie nie było wiosny.

- Z okresu przedwiośnia od razu zrobiło się lato. Wysokie temperatury, w okolicach 30 stopni Celsjusza, które występują latem pojawiły się już w maju, a nawet pod koniec kwietnia. Dziś nasze termometry pokazują około 31 kresek - dodaje Zdzisław Czekaj.

04.08.2018 Suków. Stacja meteorologiczna. Pomiar temperaturyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem oraz pierwszego stopnia przed burzami z gradem. W przypadku województwa świętokrzyskiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Temperatury maksymalne w dzień mogą wynieść od 28 do 35 stopni. W nocy termometry mogą natomiast wskazywać od 17 do 23 stopni.

W drugiej połowie dnia gorące powietrze oraz spadające wysokie ciśnienie może powodować burze oraz opady gradu.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we wcześniejszych komunikatach przypomina również, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB przypomina też, jak być bezpiecznym w czasie burzy. Jak informuje, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 

ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY MARKA STEFAŃCA:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

upał prognoza pogody Suków IMGW pogoda burze upały Marek Stefaniec
other news

Podobne wiadomości

Kurtyny wodne już działają i chłodzą kielczan

Kurtyny wodne już działają i chłodzą kielczan

Spływ kajakiem sposobem na upał

Spływ kajakiem sposobem na upał

Upał daje się we znaki. Jak sobie z nim radzą kielczanie?

Upał daje się we znaki. Jak sobie z nim radzą kielczanie?