Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie grillujmy na brykiecie. Co wrzucić na ruszt?

Kiedyś ognisko, dzisiaj grillowanie. Sezon na wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu w pełni. Polacy uwielbiają grillować, zwłaszcza kiedy temperatura sięga 30-stu stopni Celsjusza. Na ruszt najczęściej wrzucamy karkówkę, kaszankę, kiełbasę i boczek. Do tego podajemy tłuste sosy i białe pieczywo. Tymczasem taki sposób odżywiania, na pewno nie wpływa dobrze na nasze zdrowie.

27.07.2018 10:12
Źródło: Aleksandra Boruch

image Rozpoczęcie sezonu grillowego Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dr Katarzyna Krekora-Wollny, specjalista do spraw żywienia i chorób wewnętrznych proponuje, by zamiast tłustych dodatków, podawać sałatki, ze świeżych, sezonowych warzyw. - Jedząc surowe warzywa czy owoce chronimy się w pewnym stopniu od wysokonasyconych kwasów. Temperatura sprzyja dojrzewaniu zieleniny w Polsce, więc nie musimy kupować importowanych - podkreśla lekarz.

Dr Katarzyna Krekora-Wollny zwraca uwagę, że bardzo ważne jest odpowiednie dobranie paliwa do grilla. - Powinniśmy wybierać węgiel drzewny, a nie brykiet, ponieważ jest spajany substancjami chemicznymi, a one mogą być niebezpieczne. Jeśli palimy drewnem: lepiej wybierać to z drzew liściastych, a nie bogatych w żywice, ponieważ w wysokich temperaturach mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne, a najlepiej korzystać z grilla elektrycznego lub gazowego - podkreśla lekarz.

Doktor Grzegorz Russak - autorytet kulinarny, propagator kuchni staropolskiej i myśliwskiej zaznacza, że moda na nazwę „grillowanie” przyszła do nas z Zachodu, ale ten sposób przygotowywania posiłków był znany już w średniowieczu. Wówczas mówiło się o daniach z rusztu.

Ekspert poleca na ruszt dziczyznę.- Mięso jest dietetyczne, naturalne. Dziczyzna pochodzi od zwierząt, które żywią się tym co znajdą w lesie, w związku z tym jest to wyjątkowo zdrowe mięso - podkreśla.

Grzegorz Russak zwraca uwagę, że nie powinniśmy obawiać się spożywania tłuszczu. Jest potrzebny, ponieważ pewne witaminy rozpuszczają się tylko w nim. Lepiej i zdrowiej przyjmować je z pożywieniem niż kupować suplementy w aptece - mówi. Dietetycy polecają też grillowanie ryb, owoców morza i warzyw.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne zdrowa żywność grill Grzegorz Russak
other news

Podobne wiadomości

Perduta na śniadanie w ogrodzie. Grzegorz Russak gotował dla naszych słuchaczy

Perduta na śniadanie w ogrodzie. Grzegorz Russak gotował dla naszych słuchaczy

Wielkie grillowanie zainaugurowało kieleckie Juwenalia [PROGRAM]

Wielkie grillowanie zainaugurowało kieleckie Juwenalia [PROGRAM]

Sezon grillowy rozpoczęty

Sezon grillowy rozpoczęty

Koło Buska zorganizowane zostaną mistrzostwa w… grillowaniu?

Koło Buska zorganizowane zostaną mistrzostwa w… grillowaniu?