Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pielgrzymka do kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych

W Kałkowie Godowie po raz kolejny spotkali się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski od kilkudziesięciu lat przybywają weterani walk o Polskę i młodzi patrioci, aby kultywować tradycje niepodległościowe.

Autor: Anna Głąb

24.06.2018 17:37

image 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jak zaznacza prezes Związku NSZ Karol Wołek, to już czwarte pokolenie, które przyjeżdża do Kałkowa, aby się spotkać z żołnierzami. Początki pielgrzymek gromadziły setki byłych żołnierzy NSZ, dziś w Kałkowie było ich 15. Przed południem spotkali się z młodzieżą, opowiadali o swoich doświadczeniach, wspominali działalność wojenną i powojenną.

Kapitan Leszek Zabłocki przyjechał z Warszawy, w corocznych spotkaniach w Kałkowie bierze udział od lat. Zaznacza, że jego zadaniem jest dbanie o przekazywanie prawdy historycznej. Dlatego chętnie rozmawia z młodymi ludźmi, spisuje tez swoje wspomnienia.

Podczas uroczystości kapitan Zbigniew Blinowski z Ożarowa został uhonorowany medalem Pro Patria, wnioskowali o to ostrowieccy patrioci. Katarzyna Ślusarz ze Stowarzyszenia podkreśla, że kapitan Blinowski całym swoim życiem prezentuje wartości polskiego żołnierza. W rozmowach często podkreśla, że Narodowe Siły Zbrojne, to jego idea, która go prowadzi do końca.

Jarosław Szydłowski przyjechał ze Szczecina. Zaznacza, że pielgrzymuje z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, bo kieruje się w życiu miłością do ojczyzny i nieprzemijającymi wartościami. Wśród przodków nie ma żołnierzy NSZ-u, ale idea ich walki jest mu bliska.

Galeria zdjęć 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych, Kałków (24.06.2018) [Zdjęcia: 19]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków II wojna światowa Narodowe Siły Zbrojne RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Historia na banerach. Bohaterowie NSZ w Ostrowcu

Historia na banerach. Bohaterowie NSZ w Ostrowcu

Z bohatera chcieli zrobić wroga ojczyzny. Teraz zostanie upamiętniony

Z bohatera chcieli zrobić wroga ojczyzny. Teraz zostanie upamiętniony

Tablica upamiętni Narodowe Siły Zbrojne

Tablica upamiętni Narodowe Siły Zbrojne

W

W "Przystanku Historia" łamano mity o NSZ