Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Napój po żydowsku gasił pragnienie w Chmielniku

Jabłka, rodzynki, mięta i cynamon, do tego woda i trochę soku jabłkowego po zmieszaniu tych składników otrzymujemy „Napój po żydowsku”. Taki specjał można było zdegustować, podczas drugiego dnia XVI Spotkań z Kulturą w Chmielniku.

Autor: Katarzyna Prędotka

17.06.2018 20:03

image Festiwal Dni Kultur Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Receptura została odnaleziona parę lat temu w jednym z chmielnickich domów. Kierownik Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego „Świętokrzyski Sztelt” Agnieszka Dziarmaga informuje, że pewnego dnia zgłosił się do muzeum jeden z mieszkańców Chmielnika przynosząc ze sobą stary zeszyt prawdopodobnie lat 30. ubiegłego wieku. - Zapisany tam był przepis, który my postanowiliśmy odtworzyć. Co ważne pod recepturą znajdował się zapisek, że Żydzi piją ten napój w Szabas i inne święta żydowskie - dodała.

Agnieszka Dziarmaga zaznacza, że przepis został nieco zmodyfikowany, ale cieszy się dużym uznaniem szczególnie w tak gorące dni. - Jego dużym atutem jest niecodzienny smak i to że jest bardzo ekologiczny ze względu na swoje składniki, które w większości mamy ze swoich ogródków - zaznaczyła.

Festiwal Dni Kultur w Chmielniku, to niezwykłe wydarzenie, nie tylko ze względu na moc atrakcji, ale przede wszystkim wyjątkową atmosferę. Uczestnicy imprezy podkreślają, że ta inicjatywa jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Dni Kultur potrwają do późnych godzin wieczornych. Osoby odwiedzające dzisiaj Chmielnik będą mogły nie tylko skosztować dobrego jedzenia przygotowanego przez mieszkańców, ale również zobaczyć występy artystyczne i posłuchać koncertów.

Galeria zdjęć Chmielnik. Festiwal Dni Kultur (17.06.2018) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl RK Kielce Festiwal Dni Kultur
other news

Podobne wiadomości

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Będą dyskutować o ratowaniu Żydów

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Będą dyskutować o ratowaniu Żydów

Smaki gęsiny w Opatowie i Chmielniku

Smaki gęsiny w Opatowie i Chmielniku

Filmy o żydowskich wątkach w Chmielniku

Filmy o żydowskich wątkach w Chmielniku

Przeszłość Polaków i Żydów w Chmielniku

Przeszłość Polaków i Żydów w Chmielniku