Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Weekend z kulturą żydowską

W Chmielniku i Chęcinach rozpoczyna się weekend z kulturą żydowską. W sobotę na uliczkach wokół synagogi w Chmielniku odtworzony zostanie klimat dawnego sztetla. Będzie można posłuchać muzyki klezmerskiej, spróbować dań żydowskich i obejrzeć widowiska teatralne.

Autor: Marlena Płaska

16.06.2018 09:26

image 19.6.2016 Chmielnik. Festiwal Dni Kultur Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

- Kulturę żydowską będą przybliżać także uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Chmielniku, przebrani w stroje z dawnych lat - zapowiada Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”. - Dzięki nim będzie można uczestniczyć w dawnych grach i zabawach oraz weselu żydowskim. Wśród smaków kuchni żydowskiej i polskiej pojawią się czulent, chałka z masłem chmielnickim, napój według dawnej receptury, gęsina, z której Chmielnik słynął przez kilkaset lat i bigos z pokrzywą - dodaje.

Całość rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.00 od rozstrzygnięcia konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”, który w tym roku po raz pierwszy miał zasięg ogólnopolski. Swoje prace przysłało ponad 150 uczniów z 12 województw. Powstały filmy, słuchowiska oraz spisane relacje mieszkańców dawnych sztetli. Uczniowie dotarli do wielu ciekawych osób i materiałów, np. pamiętników.

Z kolei niedziela w ramach Dni Kultur w Chmielniku będzie związana z tematyką polską i odbędzie się pod hasłem „Poloneza czas zacząć”.

- Zatańczą m.in. uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. Przybliżona zostanie też kultura dworska. Bractwa rycerskie przygotują pokazy strojów i pojedynków. Odtworzone zostaną słynne pojedynki, m.in. Bohuna i Wołodyjowskiego. W niedzielę zostaną też wręczone statuetki Chmielnickiego Augusta dla osób zasłużonych dla gminy Chmielnik - dodaje Agnieszka Dziarmaga.

Z kolei w Chęcinach w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w sobotę o godzinie 18.00 w kamienicy „Niemczówka” zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Z narażeniem życia”. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- W niedzielę od godziny 17 na chęcińskim Rynku będzie można słuchać muzyki klezmerskiej - mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin. - Na skrzypcach zagra Anna Wieleńska. Wystąpią także grupy klezmerskie: Sam Cymes i Berberys. O 18.45 będzie można obejrzeć widowisko teatralne „Szlemiel” o żydowskim podróżniku, poszukującym wspaniałej, ale mitycznej Warszawy.

Zarówno w Chmielniku, jak i w Chęcinach przed wojną znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi. W 1942 roku żydowscy mieszkańcy miasteczek zostali wywiezieni przez nazistów z gett i zgładzeni w Treblince. Oba miasta od lat upamiętniają kulturę swoich dawnych mieszkańców.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Żydzi Chęciny Dni Kultur Robert Jaworski RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Buskie Spotkania z Kulturą Żydowską

Buskie Spotkania z Kulturą Żydowską

Festiwal

Festiwal "Dni Kultur" w Chmielniku

Kultura Żydowska w Chmielniku

Kultura Żydowska w Chmielniku