Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lato 2018. Gdzie nad wodę? [RAPORT]

Zapraszamy do prześledzenia naszego raportu na temat kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Jakie miejsce warto wybrać? Gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy? Jakie atrakcje przygotowano? To i wiele więcej w naszym raporcie.

Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Karol Żak , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb

15.06.2018 10:10 / Aktualizacja 15.06.2018 10:10
Źródło: Mateusz Kaczmarczyk

image Chańcza. Zalew Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powiat buski:

Radzanów

Podobnie, jak w roku ubiegłym nie będzie możliwości skorzystania z kąpieli na zbiorniku w Radzanowie w gminie Busko-Zdrój. - Głównie ze względu na małe zainteresowanie tą formą rekreacji ze strony mieszkańców oraz problem z mulistym dnem i glonami – informuje burmistrz Waldemar Sikora. W zamian, w okresie wakacyjnym ratusz oferuje bezpłatne wejścia dla dzieci na miejski basen.

Radzanów. ZalewFot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Nad zbiornikiem w Radzanowie w weekendy będzie można w okresie wakacyjnym korzystać z plaży i bazy rekreacyjnej obiektu, na którą składają się boisko do piłki plażowej, altany z zapleczem grillowym i ogniskowym. Wokół zalewu znajduje się utwardzona ścieżka spacerowa. Obok obiektu znajduje się bezpłatny parking.    

W weekendy będzie można nieodpłatnie skorzystać z rejsów żaglówkami po tamtejszym zalewie, a przez cały sezon odpłatnie z wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych.

Obiekt jest otwarty siedem dni w tygodniu od godziny 10:00 do 22:00. 

Powiat jędrzejowski:

Jędrzejów:

Zalew w Jędrzejowie w sezonie letnim od 1 lipca do 31 sierpnia będzie czynne jedynie przez 30 dni. W wyznaczonych później terminach w godzinach od 11.00 do 19.00 nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwać dwóch ratowników wodnych.

Jędrzejów. ZalewJędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Powierzchnia lustra wody liczy ponad 1 hektar, kąpielisko wyznaczone jest na 50 metrach linii brzegowej. Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Do dyspozycji wypoczywających jest 6 kajaków i 4 rowerki wodne oraz 15 leżaków. Wypożyczenie kajaka na 1 godzinę kosztuje 6 zł, rowerka wodnego - 4 zł i leżaka 1 zł. W upalne dni na terenie obiektu instalowana jest kurtyna wodna.

Galeria zdjęć

Jędrzejów. Zalew(Zdjęcia: [11])

Ponadto na miejscu dostępne będą toalety z bieżącą wodą, szatnie, zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Jest również plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami.

Przy samym zalewie znajduje się parking na około 40 samochodów i tyle samo samochodów może zaparkować w pobliżu parku.

Teren zalewu jest ogrodzony i monitorowany.

Sędziszów:

Kąpielisko wodne w Sędziszowie znajduje się na terenie miejscowej Bazy Turystyczno-Kulturalno- Rekreacyjnej. Cały zbiornik wodny ma 2 hektary. Miejsce do pływania dla dorosłych wyznaczone jest bojami, natomiast dla dzieci wydzielone jest pomostem.

Sędziszów. ZalewSędziszów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Oficjalnie sezon kąpielowy w Sędziszowie rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia. W trakcie sezonu nad bezpieczeństwem korzystających z kąpieli wodnych codziennie będzie czuwało 2 ratowników. Dyżury będą pełnić codziennie w godzinach od 12.00 do 19.00.

W tym roku na plaży na stałe zamontowanych zostało 9 parasoli.

Galeria zdjęć

Sędziszów. Zalew(Zdjęcia: [14])

Baza Turystyczno-Kulturalno- Rekreacyjna w Sędziszowie dysponuje 4 rowerkami wodnymi i jednym kajakiem. Koszt wypożyczenia to 6 zł za pół godziny. Do dyspozycji dzieci jest również 6 gokartów i możliwość wypożyczenia rowerów dla dorosłych. Ponadto można korzystać z boisk: do piłki plażowej, kortów tenisowych, skate-parku i boiska wielofunkcyjnego. Korzystanie z boisk jest darmowe - płaci się jedynie za rezerwację kortów tenisowych - 7 zł za godzinę. Baza dysponuje 15 leżakami. Wypożyczenie leżaka kosztuje 2 zł za 4 godziny, natomiast za skorzystanie z prysznica trzeba zapłacić 2 zł. Za darmo można skorzystać z prysznica, który znajduje się przy plaży (tam woda jest niepodgrzewana).

Do dyspozycji jest 5 darmowych toi-toi i dwie płatne toalety.  

W okolicy kąpieliska są 2 parkingi: na terenie bazy, gdzie jest około 30 miejsc postojowych, płatny 2 zł za wjazd. Drugi - zewnętrzny jest darmowy. Dostępnych jest około 70 samochodów. Utwardzony teren do parkowania znajduje się również z drugiej strony bazy.

W Sędziszowie gorzej natomiast jest z punktami gastronomicznymi. Do dyspozycji chcących skorzystać z kąpieli wodnej lub słonecznej do tej pory były jedynie automaty z napojami, ciastkami i słodyczami.

Do dyspozycji odwiedzających bazę oraz korzystających z kąpieli wodnych i słonecznych jest pawilon z grillem.

Powiat kazimierski:

Kazimierza Wielka

Z wodnych uciech w tym roku będą mogli skorzystać mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej. Ratusz od czerwca do końca wakacji otwiera w weekendy 60-metrową plażę na tamtejszym zbiorniku retencyjnym na Małoszówce.Nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie w weekendy w godzinach od 10.00 do 18.00 czuwało dwóch ratowników. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostają darmowe miejsca parkingowe, deptak wokół zbiornika, molo, altana, trawnik, boisko do siatkówki oraz siłownia zewnętrzna.

Powiat kielecki:

Bolmin:

W gminie Chęciny znajduje się kąpielisko Bolmin "Aquatica Park". Całość terenu zajmuje około 30 hektarów, w tym 13 hektarów to, położony malowniczo w otoczeniu lasów, zalew. Teren został 3 lata temu na nowo zagospodarowany. Do dyspozycji wypoczywających gości jest piaszczysta 300-metrowa plaża. Miejsce jest strzeżone przez ratowników WOPR, a dodatkowo objęte monitoringiem.

Atrakcją kompleksu jest największy w Polsce tor przeszkód na wodzie, zajmujący powierzchnię 2 500 m2. Są tu dmuchane zamki, huśtawki i trampoliny, a także imponująca zjeżdżalnia wodna o wysokości 14 metrów.

Z zalewu, oprócz plażowiczów, korzystać mogą również wędkarze, dla których wyznaczono specjalne stanowiska do połowów.

Na plażowiczów czeka też wypożyczalnia leżaków, kajaków i rowerów wodnych.

Na terenie kompleksu jest również wiele atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czeka plac zabaw i park linowy z licznymi przeszkodami. Wspinających asekurują instruktorzy.

Na terenie Bolmin "Aquatica Park" dostępna jest także nowoczesna restauracja, a na jej dachu znajduje się beach bar ze zjawiskowym widokiem na zalew.

Dla tych, którzy zamierzają przyjechać na dłużej, dostępne są domki letniskowe. Na terenie obiektu znajduje się duży plac, "leśna scena" czyli amfiteatr gdzie prowadzone są różnego rodzaju imprezy rozrywkowe.

Zalew w Bolminie znajduje się około 18 km od Kielc, jednak ze względu na remont drogi, dojazd do niego jest utrudniony i znacznie wydłużony.

Borków:

Nad zalewem w Borkowie w tym roku będą dwa kąpieliska i zostaną otwarte 1 lipca. Ratownicy będą dyżurować w godzinach od 11.00 do 19.00. Malowniczy teren z molem i plażą o długości około 300 metrów jest doskonałym miejscem do wypoczynku.

Borków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz gokartów, którymi możemy pojeździć wokół zbiornika. Na terenie ośrodka znajdują się również boiska do plażowej piłki nożnej i siatkówki. Oprócz dodatkowych atrakcji skierowanych do dzieci takich jak m.in. dmuchane zamki i kule, zjeżdżalnie, znajdziemy tam również bary oferujące dania obiadowe, z grilla i fast foody oraz różnego rodzaju napoje.

Borków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Warto podkreślić ,że można także skorzystać z toalet, które są na bieżąco sprzątane.

Przed ośrodkiem znajduje się płatny parking, który kosztuje 5 złotych. Dla rowerzystów dostępne są stojaki.

Cedzyna

Kąpielisko otwarte zostanie 23 czerwca i dostępne będzie w każdy weekend do zakończenia wakacji. Przeprowadzone zostały już badania wody, a plaża przy kąpielisku sprzątana będzie regularnie przez pracowników gminy Górno. Opiekę ratowniczą będzie sprawowało Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

15.06.2017 Cedzyna. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W tym roku tymczasowe kąpielisko nad zalewem w Cedzynie otwarte będzie przy klubie morskim „HORN”, który zapewni zabawę wraz ze znajdującym się po drugiej stronie zalewu klubem morskim „BRYZA”.

Chańcza

Nad jeziorem Chańcza zorganizowane zostanie kąpielisko tymczasowe. Otwarte będzie od 13 lipca do 6 sierpnia przez wszystkie dni w godzinach od 10.00 do 18.00. Jak informuje wójt gminy Raków Alina Siwonia, dostępne będą punkty gastronomiczne i sanitarne.

15.06.2017 Chańcza. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O bezpieczeństwo dbać będą ratownicy z Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  

Kaniów

Kaniów. KąpieliskoFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

W Kaniowie przygotowane zostaną dwa kąpieliska, które będą czynne przez wszystkie dni lipca, a później sierpnia. Wśród atrakcji znajdzie się wesołe miasteczko, punkt gastronomiczny, leżaki oraz wyciąg wakeboardowy.

Galeria zdjęć

Kaniów. Kąpielisko(Zdjęcia: [5])

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwali ratownicy z WOPR.

Morawica

W nad zalewem w Morawicy w tym roku będą lepsze warunki do plażowania. Zbiornik został powiększony. Wyznaczone zostanie drugie płytsze kąpielisko dla dzieci. Wokół akwenu wykonane zostały asfaltowe alejki. Ustawione zostaną również ławki.

Morawica. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Otwarcie kąpieliska zaplanowano na 23 czerwca. Ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających - codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00, do 31 sierpnia.

Morawica. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Do dyspozycji będzie również bezpłatny parking. Przy zbiorniku funkcjonuje gastronomia, która feruje różnego rodzaju napoje i potrawy. To nie tylko fast foody, ale również dania z grilla.

Będzie można skorzystać także ze sprzętu pływającego. Wypożyczalnia oferuje kajaki i rowery wodne. Jedną z atrakcji jest również park linowy.

Strawczyn:

Zalew w Strawczynie ma powierzchnię prawie 10 hektarów, średnią głębokość około 2 metrów. Położony jest bardzo malowniczo, w sąsiedztwie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, poza korytami przepływających obok cieków „Od Mokrego Boru” i cieku „Trupień”.

13.06.2017 Strawczyn. Kąpielisko. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dookoła zalewu prowadzi betonowa ścieżka o długości prawie 2 kilometrów, która może być wykorzystywana zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów. Atrakcją zbiornika jest 32-metrowe molo.

Aby zapewnić bezpieczeństwo osób kąpiących się, pływających, uprawiających sporty wodne oraz przebywających na terenie kąpieliska, obsługę ratowniczą zapewniać będzie dwóch uprawnionych ratowników. Ratownicy nie będą jednak zatrudnieni przez całe wakacje, a tylko w 30 wyznaczonych dni lata.

Ratownicy na kąpielisku w Strawczynie obecni będą w terminach.

- 23.06.2018 r. – 24.06.2018 r. (sobota - niedziela),

- 30.06.2018 r. – 01.07.2018 r. (sobota – niedziela),

- 06.07.2018 r. – 08.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 13.07.2018 r. – 15.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 20.07.2018 r. – 22.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 27.07.2018 r. – 29.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 03.08.2018 r. – 05.08.2018 r. (piątek – niedziela),

- 10.08.2018 r. – 12.08.2018 r. (piątek – niedziela),

- 15.08.2018 r. – 19.08.2018 r. (środa – niedziela),

- 24.08.2018 r. – 26.08.2018 r. (piątek – niedziela).

Znajdujący się w Strawczynie zbiornik jest jednym z najnowocześniejszych w województwie świętokrzyskim. Jego atrakcyjność podnosi czysta plaża, pojemny parking, który jest w stanie pomieścić sto aut. Jest też plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, 8 stanowisk dla wędkarzy oraz toalety, Bogatą infrastrukturę rekreacyjną uzupełnia miejsce do grillowania.

Zalew w Strawczynie to jednak tylko część ogromnego kompleksu rekreacyjno-sportowego. Po drugiej stronie zbiornika znajdują się obiekty sportowe, stadion z bieżnią lekkoatletyczną i korty tenisowe. Obok kompleksu znajduje się Kryta Pływalnia Olimpic oferująca nie tylko naukę pływania, ale także jacuzzi, dziką rzekę z hydromasażami oraz gabinety odnowy biologicznej.

Umer

Umer. ZalewFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Nad zlewem w Umrze dostępne będą dwa kąpieliska, ale w różnych terminach.Pierwsze, otwarte będzie w dniach od 1 do 31 lipca, a drugie - od 1 do 31 sierpnia.

Galeria zdjęć

Umer. Zalew(Zdjęcia: [9])

Jak mówi pracownik Referatu Gospodarczego i Gospodarki Komunalnej, Zenon Więckowski, plaża będzie sprzątana każdego dnia, a przed rozpoczęciem sezonu wymieniony został piasek na obu plażach. Bezpieczeństwo kąpiących się zapewnią ratownicy ze Świętokrzyskiego WOPRu.

Podczas wypoczynku będzie można wypożyczyć rowerki wodne. Ponadto dostępna będzie bar z jedzeniem i napojami.

Wilków

23 czerwca zacznie funkcjonować kąpielisko nad zalewem w Wilkowie. Nad bezpieczeństwem plażowiczów, do 2 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 będą czuwać ratownicy. Do dyspozycji będzie również budka gastronomiczna, gdzie oferowane są napoje i szybkie dania.

Wilków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Na bezpłatnym parkingu znajduje się także toaleta typu toy-toy. Będzie można również skorzystać ze sprzętu pływającego.

Powiat konecki:

Sielpia:

Sielpia. ZalewFot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Nad zalewem w Sielpi, jak co roku zorganizowane zostanie stałe kąpielisko, czynne od 1 lipca, aż do odwołania.

Galeria zdjęć

Sielpia. Zalew(Zdjęcia: [10])

Jak zapewnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, przebadany został już stan wody w zbiorniku. W ramach atrakcji, oprócz rowerów wodnych, będzie można skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i parku linowego.

Za zapewnienie poprawnego funkcjonowania kąpieliska, łącznie z obiektami sanitarnymi i gastronomią, odpowiadać będzie Zarząd Obiektami Sportowymi  i Rekreacyjnymi.

Powiat opatowski:

Karwów:

Karwów. KamieniołomKarwów / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zbiornik nieopodal Opatowa po dawnym kamieniołomie kryje w sobie wiele niebezpieczeństw, dlatego jest tam zakaz kąpieli. Tuż obok akwenu znajduje się niewielki plac przeznaczony na postój samochodów, nie ma toalet. W sezonie nie ma tam zbyt wielu turystów, najczęściej spotkać można wędkarzy oraz biwakowiczów. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na piękne okoliczności przyrody i oddalenie od ruchliwych dróg.

Nieskurzów Stary:

Zalew w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice położony jest w urokliwym miejscu, tuż obok Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego i Gór Świętokrzyskich. Każdy. Kto chce uciec od zgiełku życia codziennego, znajdzie tutaj dużo zieleni oraz odpowiedni klimat do relaksu. Oficjalne otwarcie sezonu w Nieskurzowie nastąpi 24 czerwca.

Nieskurzów Stary. KąpieliskoNieskurzów Stary / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice, informuje, że kąpieli będzie można zażywać jedynie w piątki, soboty oraz niedziele. W trakcie sezonu nad zalewem zamontowane zostaną nowe sprzęty, m.in. skatepark oraz siłownia zewnętrzna.

Miejsce przeznaczone do kąpieli zostanie wydzielone bojami, reszta basenu pozostawiona zostanie do pływania rowerkami wodnymi, które będzie można wypożyczyć na miejscu. Nad bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy od godz. 10 do 18. Dodaje, że godziny mogą zostać wydłużone jeśli pogoda będzie dopisywała.

Galeria zdjęć

Nieskurzów Stary. Kąpielisko(Zdjęcia: [14])

Droga dojazdowa jest asfaltowa, prowadzi do wyłożonego kostką bezpłatnego parkingu, gdzie znajdują się miejsca dla około 50 aut. Przed wejściem na teren zalewu stoi toaleta, a także mapka najbliższej okolicy. Znajduje się tu: plac zabaw, plaża, miejsce do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, mała gastronomia, sklep oraz molo. Basen okala ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych. Amatorzy wędrówek mogą wybrać się do pobliskiego lasu.

Zochcinek:

Latem mieszkańcy gminy Opatów orzeźwić się będą mogli nad wodą w Zochcinku. Nowością jest to, że zbiornik w tym roku otrzymał status kąpieliska. Sezon oficjalnie rozpoczyna się pierwszego lipca i potrwa do końca wakacji.

Zochcinek. KąpieliskoZochcinek / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak Małgorzata Stankowska-Kolasińska z opatowskiego magistratu, pierwsze badanie wody będzie wykonane 10 dni przed otwarciem kąpieliska. W trakcie wakacji woda będzie badana jeszcze trzykrotnie. Od godziny 10:00 do 18:00, czyli w godzinach działania kąpieliska, na zmianę będzie pracowało dwóch ratowników. Miasto zakupiło już odpowiednie stanowisko dla ratowników, będzie także łódź oraz liny zabezpieczające.

Galeria zdjęć

Zochcinek. Kąpielisko(Zdjęcia: [8])

Parking jest bezpłatny, zmieści ok. 20 samochodów. Znajdują się tam toalety dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliżu nie ma budek z małą gastronomią, nie ma także placu zabaw dla dzieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie zorganizować w tamtym miejscu grillowanie. W tym roku wokół zbiornika usytuowano cztery ławki, których do tej pory nie było. Mimo że zalew znajduje się w Zochcinku, to dojazd samochodem będzie możliwy od strony Opatowa ulicą Czernika.

Powiat ostrowiecki:

Gutwin:

Najbardziej znanym miejscem do wypoczynku w powiecie ostrowieckim nad wodą jest Gutwin, znajdujący się na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie lasu. Tutaj sezon rozpoczyna się 15 czerwca i potrwa do 10 września. Wyznaczone zostanie jedno miejsce do kąpieli od strony wyspy. Przeprowadzono już badania wody, których wyniki pozwalają na otwarcie kąpieliska.

Jak mówi Piotr Węglewicz, dyrektor ostrowieckiego MOSiR-u, na zbiorniku jest nowy pomost, wyremontowany został plac zabaw. W trakcie sezonu, około 15 lipca, oddany zostanie nowy park linowy. Pojawią się także cztery stacje siłowni plenerowej.

Ostrowiec. Gutwin08.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W okolicy zbiornika funkcjonują dwa podmioty gastronomiczne w drewnianych budkach, są tam także ogródki, w których można odpocząć. Są tam także dwa piece grillowe, z których można korzystać we własnym zakresie.

Toalety są stałe i dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nieopodal są prysznice i przebieralnie zewnętrzne.

O bezpieczeństwo dbać będzie trzech ratowników od godziny 10:00 do 18:00, w weekend do godziny 19:00.

Parking jest duży, pomieści kilkadziesiąt samochodów.

Powiat pińczowski:

Pińczów

Sezon nad pińczowskim zalewem rozpocznie się w ostatni weekend czerwca i potrwa do końca sierpnia. Obiekt znajduje się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pałęki 26. Plaża będzie otwarta przez cały tydzień od godziny 10:00 do 18:00 z możliwością kąpieli jedynie w weekendy. Nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwało dwóch ratowników.

Pińczów. ZalewPińczów / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Burmistrz Włodzimierz Badurak informuje, że samorząd ma w planach utworzenie również drugiej plaży, która będzie otwarta dla korzystających z wodnych uciech od poniedziałku do czwartku. Pińczowscy radni mają w tej sprawie podjąć niebawem stosowną uchwałę.

Na terenie obiektu znajduje się punkt medyczny, prysznice, zaplecze sanitarne, monitorowane, bezpłatne parkingi, a także plac zabaw dla dzieci, altany i miejsce do grilla. W pobliżu plaży znajduje się hala sportowa, deptak spacerowy i kilka punktów gastronomicznych. 

Nieopodal plaży miejskiej swoją działalność prowadzi klub wodny Kon-Tiki, który ma w swojej ofercie płatną wypożyczalnię kajaków, rowerków wodnych, żaglówek, motorówek, skuterów wodnych i dmuchawców typu aligator i banan. Można również skorzystać z rejsu zabytkowym młynem i drewnianą kuźnią wodną, która przybliża dawne miejsce pracy kowala pływającego ogromną łodzią od wioski do wioski. Klub organizuje również spływy kajakowe Nidą do Wiślicy i Chrobrza i z Młotkowic do Pińczowa.


Powiat sandomierski:

Koprzywnica:

Koprzywnica. ZalewKoprzywnica / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Nad zalewem w Koprzywnicy trwają prace przygotowawcze do najbliższego sezonu. W niecce kąpieliska nie ma jeszcze wody. Otwarcie zaplanowano na 2 lipca. Jak poinformowała sekretarz gminy Dorota Kruszec-Nowińska nad zalewem w sezonie pracować będzie trzech ratowników na zmianę w godzinach od 10.00 do 18.00.

Galeria zdjęć

Koprzywnica. Zalew(Zdjęcia: [9])

Zainstalowane zostaną toy-toye, których będzie kilka. Podobnie jak w latach minionych wysypane będzie boisko do piłki plażowej. Jest plac zabaw dla dzieci. W trakcie sezonu nad zalewem powstaną otwarte strefy aktywności. Będzie to sześć różnych urządzeń do ćwiczeń i rekreacji, czyli m.in. stół do ping-ponga, do gry w chińczyka, warcaby, szachy, ławeczki oraz stojak na rowery. Jak dodała Dorota Kruszec-Nowińska woda w zalewie jest dobrej jakości. Przed sezonem zawsze badana jest dwa razy, a potem jeszcze w trakcie wakacji.

Pewną niedogodnością nad zalewem w Koprzywnicy jest brak bazy gastronomicznej.

Powiat skarżyski:

Bliżyn

Miejsce do kąpieli na zalewie Bliżynie czynne będzie od 30 czerwca do 2 września. Plaża będzie strzeżona przez dwóch ratowników, w godzinach od 10.00 do 18.00.

Kąpielisko posiada plażę o długości 110 m, pomosty o długości 150 m, pomieszczenia i wieżę obserwacyjną dla ratowników. Dla dzieci wyznaczone zostanie osobne miejsce do pływania.

Obiekt posiada sanitariaty, parking, siłownię plenerową, altanę z grillem i miejsce na ognisko. Dostępne są także: plac zabaw i dwa boiska do piłki plażowej.

Jaśle

Zalew zlokalizowany na terenie gminy Łączna posiada miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Czynne będzie od 29 czerwca do 31 sierpnia, jedynie weekendy - piątek, sobota i niedziela w godzinach od 10.00 do 18.00.

13.06.2017 Zalezianka. Zalew. Kąpielisko Jaśle.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Plażę strzec będzie dwóch ratowników. Obiekt wyposażony jest w sanitariaty.

Mostki k. Suchedniowa 

Sezon letni rozpocznie się 1 lipca i potrwa przez 30 dni. Nad bezpieczeństwem wypoczywających w godzinach 10.00 – 18.00 czuwać będzie ratownik. Na terenie obiektu dostępna jest plaża, miejsca parkingowe, toalety i zaplecze gastronomiczne.

13.06.2017 Mostki. Zalew. Kąpielisko.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw. Na miejscu jest także boisko do siatkówki. Można będzie również wypożyczyć rowery wodne. Zbiornik o powierzchni ponad 20 hektarów posiada jedną najczystszych wód w regionie. Wokół akwenu znajduje się 3,5 km ścieżka pieszo-rowerowa.

Rejów - Skarżysko Kamienna

Na tzw. dzikiej plaży na zalewie w Rejowie funkcjonować będzie miejsce kąpielowe od 1 lipca do 30 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00.

15.06.2017 Skarżysko Kamienna. Zalew Rejów.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Plaża piaszczysta – obsada dwóch ratowników. Możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz skorzystania z oferty punktów małej gastronomii.

Suchedniów

Po rocznej przerwie związanej z odmulaniem zbiornika, kąpielisko będzie czynne od 1 lipca do końca sierpnia w godzinach od 11.00 do 19.00.

Suchedniów. ZalewFot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie dwóch ratowników. Do dyspozycji jest piaszczysta plaża, pełny węzeł sanitarny, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego i punk gastronomiczny. Dostępne jest także boisko do piłki plażowej, korty tenisowe oraz camping.

Około 20 czerwca zostaną wykonane przez Sanepid badania wody dopuszczające kąpielisko do użytku.

Powiat starachowicki:

Piachy:

Miłośnicy wodnych kąpieli mogą korzystać z odnowionego zbiornika na Piachach w Starachowicach. Jak informuje dyrektor MOSiR-u Krystian Sadza, dzięki pozyskanym środkom udało się zmodernizować zbiornik i jego otoczenie.

13.06.2017 Starachowice. Zalew "Piachy". Kąpielisko.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzykrotnie została powiększona plaża, zamontowano także parasole słomiane. Jest także siłownia plenerowa i plac zabaw dla dzieci. Zaplecze higieniczne to prysznice zewnętrzne i toalety typu toi-toi. Gruntowny remont przeszły także domki gastronomiczne.

Zakupiony został nowy sprzęt pływający: rowerki wodne i kajaki. Od tego roku rusza także nowa wypożyczalnia rowerków wodnych, do dyspozycji będzie ich sześć. Wydzierżawione zostało także miejsce na atrakcje wodne: kule wodne i walec. Bezpłatnie można korzystać ze stołów do ping-ponga i szachów. Paletki są do wypożyczenia u ratowników. Bezpłatnie będzie można również od tego roku wypożyczać hamaki.

Od czterech lat utrzymuje się cena parkingu. Wjazd na cały dzień kosztuje 5 złotych.

Sezon kąpielowy formalnie rozpocznie się pierwszego dnia wakacji, czyli 23 czerwca. Od tego momentu tez na Piachach dyżurować będzie pełna obstawa ratownicza. Zgodnie z przepisami powinno być ich dwóch, ale MOSiR zapewnia trzy osoby na stałych dyżurach. Dodatkowo służbę pełnią ratownicy społeczni. To osoby, które dopiero szkolą się w tym zakresie, i pod okiem doświadczonych ratowników nabierają doświadczenia. Od tego roku ratownicy będą także dysponować nową łodzią motorową.

Bezpieczeństwa odpoczywających będą pilnować patrole wyposażone w nową łódź motorowa. To o tyle ułatwi pracę, że kąpielisko na Piachach ma około 50 metrów długości.

Lubianka:

W tym roku trwa remont drugiego starachowickiego kąpieliska Lubianka. Z jego uroków będzie można korzystać dopiero w przyszłe wakacje.


Powiat staszowski:

Golejów:

Golejów. ZalewGolejów / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Kąpielisko w Golejowie w gminie Staszów jest już prawie gotowe do sezonu. Oficjalne otwarcie nastąpi 23 czerwca. Wtedy to swoją pracę rozpocznie 7 ratowników, którzy będą nad jeziorem siedem dni w tygodniu w godzinach od 9 do 17. Obecnie trwa jeszcze wymiana piachu na nowy, dobiegają końca remonty pomostów.

Jak powiedział Rafał Glegoła, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie, który nadzoruje kąpielisko w Golejowie, jakość wody jest bardzo dobra. Nie ma tam śladów zanieczyszczeń stałych, środków chemicznych czy zalegającej roślinności wodnej. Osoby odpoczywające w Golejowie mają do dyspozycji wyremontowane toalety i prysznice. Obiekt znajduje się w sąsiedztwie kąpieliska na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Wilga” należącego do OSiR-u.

Galeria zdjęć

Golejów. Zalew(Zdjęcia: [11])

Przy kąpielisku jest baza gastronomiczna, czyli restauracja oraz stoiska z fast foodami, lodami, goframi oraz napojami.

Można tam również wypożyczyć sprzęt wodny w postaci kajaków i rowerków.

Powiat włoszczowski:

Klekot:

Zalew Klekot Włoszczowa - od tego roku nie jest kąpieliskiem, tylko miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

Uchwałą Rady Miejskiej we Włoszczowie tegoroczny sezon letni będzie trwał tylko miesiąc od 8 lipca do 6 sierpnia. W tym czasie miejsce to będzie strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Klekot to największy w gminie Włoszczowa i całym powiecie akwen. Powierzchnia lustra wody zajmuje ponad 23 hektary, a razem z groblami, przy pełnym poziomie wody wzrasta do 25 hektarów. W najgłębszym miejscu jest około 4,5 metra wody, ale do kąpieli dopuszczony jest obszar płytszy o głębokości 120 cm i 170 cm (oznaczony bojkami) oraz brodzik dla dzieci o głębokości wody do 40 cm. Linia brzegowa plaży wynosi 4.2 mb. Na środku zbiornika znajduje się porośnięta krzewami wysepka.

Włoszczowa. Klekot. KąpieliskoFot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Klekot to urokliwe, półdzikie miejsce. Obiekt ten przeznaczony jest zarówno do celów rekreacyjnych, jak i wędkarskich. Można tam wypożyczyć rowerki wodne i kajaki, na ternie jest również boisko do piłki plażowej.

Na ternie obiektu znajdują się są kosze na śmieci i ubikacje typu TOI-TOI. Ponadto stoi "woprówka” (siedziba ratowników), w której mieści się punkt ratownictwa z zapleczem sanitarnym. Ratownicy nadzorują Klekot zarówno z lądu, jak i z wody.

Do zbiornika KLEKOT można dojechać, kierując się z Włoszczowy w kierunku Łachowa, a następnie skręcając w lewo w oznakowaną asfaltową drogę. Droga jest, dość kręta i wiedzie przez las.

Zbiornik Klekot wraz z terenem stanowi własność gminy Włoszczowa. Jego zarządcą jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, który od 2014 roku umową użyczenia przekazał akwen dla celów wędkarskich Włoszczowskiemu Towarzystwu Wędkarstwa Sportowego Big Fish.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Opatów Busko-Zdrój Sędziszów zalew Pińczów kąpielisko Wilków Suchedniów Chańcza Morawica Koprzywnica Włoszczowa Strawczyn Bliżyn Zochcinek Golejów Gutwin Rejów Bolmin Borków RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce kąpieliska Piachy Mostki