Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lato 2018. Gdzie nad wodę?

Zapraszamy do prześledzenia naszego raportu na temat kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Jakie miejsce warto wybrać? Gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy? Jakie atrakcje przygotowano? To i wiele więcej w naszym raporcie.

13.06.2018 15:26 / Aktualizacja 10.08.2018 10:15
Źródło: Lato 2018. Gdzie nad wodę?

Powiat kielecki:

Bolmin:

W gminie Chęciny znajduje się kąpielisko Bolmin "Aquatica Park". Całość terenu zajmuje około 30 hektarów, w tym 13 hektarów to, położony malowniczo w otoczeniu lasów, zalew. Teren został 3 lata temu na nowo zagospodarowany. Do dyspozycji wypoczywających gości jest piaszczysta 300-metrowa plaża. Miejsce jest strzeżone przez ratowników WOPR, a dodatkowo objęte monitoringiem.

Atrakcją kompleksu jest największy w Polsce tor przeszkód na wodzie, zajmujący powierzchnię 2 500 m2. Są tu dmuchane zamki, huśtawki i trampoliny, a także imponująca zjeżdżalnia wodna o wysokości 14 metrów.

Z zalewu, oprócz plażowiczów, korzystać mogą również wędkarze, dla których wyznaczono specjalne stanowiska do połowów.

Na plażowiczów czeka też wypożyczalnia leżaków, kajaków i rowerów wodnych.

Na terenie kompleksu jest również wiele atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czeka plac zabaw i park linowy z licznymi przeszkodami. Wspinających asekurują instruktorzy.

Na terenie Bolmin "Aquatica Park" dostępna jest także nowoczesna restauracja, a na jej dachu znajduje się beach bar ze zjawiskowym widokiem na zalew.

Dla tych, którzy zamierzają przyjechać na dłużej, dostępne są domki letniskowe. Na terenie obiektu znajduje się duży plac, "leśna scena" czyli amfiteatr gdzie prowadzone są różnego rodzaju imprezy rozrywkowe.

Zalew w Bolminie znajduje się około 18 km od Kielc, jednak ze względu na remont drogi, dojazd do niego jest utrudniony i znacznie wydłużony.

Borków:

Nad zalewem w Borkowie w tym roku będą dwa kąpieliska i zostaną otwarte 1 lipca. Ratownicy będą dyżurować w godzinach od 11.00 do 19.00. Malowniczy teren z molem i plażą o długości około 300 metrów jest doskonałym miejscem do wypoczynku.

Borków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz gokartów, którymi możemy pojeździć wokół zbiornika. Na terenie ośrodka znajdują się również boiska do plażowej piłki nożnej i siatkówki. Oprócz dodatkowych atrakcji skierowanych do dzieci takich jak m.in. dmuchane zamki i kule, zjeżdżalnie, znajdziemy tam również bary oferujące dania obiadowe, z grilla i fast foody oraz różnego rodzaju napoje.

Borków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Warto podkreślić ,że można także skorzystać z toalet, które są na bieżąco sprzątane.

Przed ośrodkiem znajduje się płatny parking, który kosztuje 5 złotych. Dla rowerzystów dostępne są stojaki. 

Morawica

W nad zalewem w Morawicy w tym roku będą lepsze warunki do plażowania. Zbiornik został powiększony. Wyznaczone zostanie drugie płytsze kąpielisko dla dzieci. Wokół akwenu wykonane zostały asfaltowe alejki. Ustawione zostaną również ławki.

Morawica. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Otwarcie kąpieliska zaplanowano na 23 czerwca. Ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających - codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00, do 31 sierpnia.

Morawica. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Do dyspozycji będzie również bezpłatny parking. Przy zbiorniku funkcjonuje gastronomia, która feruje różnego rodzaju napoje i potrawy. To nie tylko fast foody, ale również dania z grilla.

Będzie można skorzystać także ze sprzętu pływającego. Wypożyczalnia oferuje kajaki i rowery wodne. Jedną z atrakcji jest również park linowy.

Strawczyn:

Zalew w Strawczynie ma powierzchnię prawie 10 hektarów, średnią głębokość około 2 metrów. Położony jest bardzo malowniczo, w sąsiedztwie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, poza korytami przepływających obok cieków  „Od Mokrego Boru”  i cieku „Trupień”.

13.06.2017 Strawczyn. Kąpielisko. Zalew.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dookoła zalewu prowadzi betonowa ścieżka o długości prawie 2 kilometrów, która może być wykorzystywana zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów. Atrakcją zbiornika jest 32-metrowe molo.

Aby zapewnić bezpieczeństwo osób kąpiących się, pływających, uprawiających sporty wodne oraz przebywających na terenie kąpieliska, obsługę  ratowniczą  zapewniać będzie dwóch uprawnionych ratowników. Ratownicy nie będą jednak zatrudnieni przez całe wakacje, a tylko w 30 wyznaczonych dni lata.

Ratownicy na kąpielisku w Strawczynie obecni będą w terminach.

- 23.06.2018 r. – 24.06.2018 r. (sobota - niedziela),

- 30.06.2018 r. – 01.07.2018 r. (sobota – niedziela),

- 06.07.2018 r. – 08.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 13.07.2018 r. – 15.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 20.07.2018 r. – 22.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 27.07.2018 r. – 29.07.2018 r. (piątek – niedziela),

- 03.08.2018 r. – 05.08.2018 r. (piątek – niedziela),

- 10.08.2018 r. – 12.08.2018 r. (piątek – niedziela),

- 15.08.2018 r. – 19.08.2018 r. (środa – niedziela),

- 24.08.2018 r. – 26.08.2018 r. (piątek – niedziela).

Znajdujący się w Strawczynie zbiornik jest jednym z najnowocześniejszych w województwie świętokrzyskim. Jego atrakcyjność podnosi czysta plaża, pojemny parking, który jest w stanie pomieścić sto aut. Jest też plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, 8 stanowisk dla wędkarzy oraz toalety, Bogatą infrastrukturę rekreacyjną uzupełnia miejsce do grillowania.

Zalew w Strawczynie to jednak tylko część ogromnego kompleksu rekreacyjno-sportowego. Po drugiej stronie zbiornika znajdują się obiekty sportowe, stadion z bieżnią lekkoatletyczną i korty tenisowe. Obok kompleksu znajduje się Kryta Pływalnia Olimpic oferująca nie tylko naukę pływania, ale także jacuzzi, dziką rzekę z hydromasażami oraz gabinety odnowy biologicznej.

Wilków

23 czerwca zacznie funkcjonować kąpielisko nad zalewem w Wilkowie. Nad bezpieczeństwem plażowiczów, do 2 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 będą czuwać ratownicy. Do dyspozycji będzie również budka gastronomiczna, gdzie oferowane są napoje i szybkie dania.

Wilków. ZalewFot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Na bezpłatnym parkingu znajduje się także toaleta typu toy-toy. Będzie można również skorzystać ze sprzętu pływającego. 

Powiat opatowski:

Karwów:

Karwów. KamieniołomKarwów / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zbiornik nieopodal Opatowa po dawnym kamieniołomie kryje w sobie wiele niebezpieczeństw, dlatego jest tam zakaz kąpieli. Tuż obok akwenu znajduje się niewielki plac przeznaczony na postój samochodów, nie ma toalet. W sezonie nie ma tam zbyt wielu turystów, najczęściej spotkać można wędkarzy oraz biwakowiczów. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na piękne okoliczności przyrody i oddalenie od ruchliwych dróg.

Nieskurzów Stary:

Zalew w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice położony jest w urokliwym miejscu, tuż obok Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego i Gór Świętokrzyskich. Każdy. Kto chce uciec od zgiełku życia codziennego, znajdzie tutaj dużo zieleni oraz odpowiedni klimat do relaksu. Oficjalne otwarcie sezonu w Nieskurzowie nastąpi 24 czerwca.

Nieskurzów Stary. KąpieliskoNieskurzów Stary / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice, informuje, że  kąpieli będzie można zażywać jedynie w piątki, soboty oraz niedziele. W trakcie sezonu nad zalewem zamontowane zostaną nowe sprzęty, m.in. skatepark oraz siłownia zewnętrzna.

Miejsce przeznaczone do kąpieli zostanie wydzielone bojami, reszta basenu pozostawiona zostanie do pływania rowerkami wodnymi, które będzie można wypożyczyć na miejscu. Nad bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy od godz. 10 do 18. Dodaje, że godziny mogą zostać wydłużone jeśli pogoda będzie dopisywała.

Droga dojazdowa jest asfaltowa, prowadzi do wyłożonego kostką bezpłatnego parkingu, gdzie znajdują się miejsca dla około 50 aut. Przed wejściem na teren zalewu stoi toaleta, a także mapka najbliższej okolicy. Znajduje się tu: plac zabaw, plaża, miejsce do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, mała gastronomia, sklep oraz molo. Basen okala ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych. Amatorzy wędrówek mogą wybrać się do pobliskiego lasu.

Zochcinek:

Latem mieszkańcy gminy Opatów orzeźwić się będą mogli nad wodą w Zochcinku. Nowością jest to, że zbiornik w tym roku otrzymał status kąpieliska. Sezon oficjalnie rozpoczyna się pierwszego lipca i potrwa do końca wakacji.

Zochcinek. KąpieliskoZochcinek / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak Małgorzata Stankowska-Kolasińska z opatowskiego magistratu, pierwsze badanie wody będzie wykonane 10 dni przed otwarciem kąpieliska. W trakcie wakacji woda będzie badana jeszcze trzykrotnie. Od godziny 10:00 do 18:00, czyli w godzinach działania kąpieliska, na zmianę będzie pracowało dwóch ratowników. Miasto zakupiło już odpowiednie stanowisko dla ratowników, będzie także łódź oraz liny zabezpieczające.

Parking jest bezpłatny, zmieści ok. 20 samochodów. Znajdują się tam toalety dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliżu nie ma budek z małą gastronomią, nie ma także placu zabaw dla dzieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie zorganizować w tamtym miejscu grillowanie. W tym roku wokół zbiornika usytuowano cztery ławki, których do tej pory nie było. Mimo że zalew znajduje się w Zochcinku, to dojazd samochodem będzie możliwy od strony Opatowa ulicą Czernika.

Powiat ostrowiecki:

Gutwin:

Najbardziej znanym miejscem do wypoczynku w powiecie ostrowieckim nad wodą jest Gutwin, znajdujący się na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie lasu. Tutaj sezon rozpoczyna się 15 czerwca i potrwa do 10 września. Wyznaczone zostanie jedno miejsce do kąpieli od strony wyspy. Przeprowadzono już badania wody, których wyniki pozwalają na otwarcie kąpieliska.

Jak mówi Piotr Węglewicz, dyrektor ostrowieckiego MOSiR-u, na zbiorniku jest nowy pomost, wyremontowany został plac zabaw. W trakcie sezonu, około 15 lipca, oddany zostanie nowy park linowy. Pojawią się także cztery stacje siłowni plenerowej.

Ostrowiec. Gutwin08.04.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W okolicy zbiornika funkcjonują dwa podmioty gastronomiczne w drewnianych budkach, są tam także ogródki, w których można odpocząć. Są tam także dwa piece grillowe, z których można korzystać we własnym zakresie.

Toalety są stałe i dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nieopodal są prysznice i przebieralnie zewnętrzne.

O bezpieczeństwo dbać będzie trzech ratowników od godziny 10:00 do 18:00, w weekend do godziny 19:00.

Parking jest duży, pomieści kilkadziesiąt samochodów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów kąpielisko Wilków Morawica Strawczyn Zochcinek Gutwin Bolmin Borków RK Ostrowiec Św. RK Kielce kąpieliska