Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowotwór nie dotyczy tylko osoby chorej, ale dotyka całą jego rodzinę

Kiedy w rodzinie pojawia się choroba nowotworowa, nigdy nie jest tak, że dotyczy ona wyłącznie osoby chorej. Silne emocje, zmartwienia, obawy i zaangażowanie w leczenie udzielają się zwykle osobom z najbliższego otoczenia.

Autor: Iwona Murawska

13.06.2018 13:04

image Małgorzata Piłat, kierownik Zakładu Psychoonkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak rodzina osoby chorej ma sobie radzić z trudnymi emocjami i złymi myślami? O tym rozmawialiśmy z Małgorzatą Piłat, kierownikiem Zakładu Psychoonkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Bliscy osoby chorej, podobnie jak ona sama, potrzebują różnych form wsparcia. Jakich?

Na początku najważniejsze jest wsparcie informacyjne. To nie jest tak, że dbamy tylko o pacjenta, troszczymy się również i o jego najbliższych. Rodzina również żyje z tą chorobą. Rodzina musi wiedzieć, na jaką chorobę cierpi ich najbliższy, jak mu można pomóc. Najbliżsi są częścią zdrowienia osoby, która jest w procesie leczenia.

- Jakie pytania zadaje wam najczęściej rodzina chorego?

To bardzo różne pytania, m. in. „W jaki sposób być z osobą chorą?”, „Co teraz będzie”?, „Jak pomóc, jak wesprzeć tę chorą osobę?”, „Jak rozmawiać z tą osobą, kiedy ona tylko płacze?”, „Czy mówić jej o tym, że jest chora na nowotwór?”. Pojawia się także wiele pytań egzystencjonalnych, np. „Co będzie z dziećmi?”, „Czy mówić dzieciom o chorobie, jak z nimi o tym rozmawiać?”. Tych pytań jest naprawdę wiele, a wszystkie mają wspólny mianownik: strach i niepewną przyszłość o bliską osobę.

- Gdzie osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego mogą go szukać?

W zależności od stanu emocjonalnego, psychicznego takiego wsparcia można szukać u psychiatry, psychoterapeuty, czy psychoonkologa. Ci specjaliści są dostępni w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w Zakładzie Psychoonkologii. W jego ramach działa poradnia zdrowia psychicznego, gdzie pracują psychoterapeuci i psycholodzy kliniczni. Tu, by skorzystać z pomocy, wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (czyli z przychodni). Są także psychiatrzy, do których nie potrzeba mieć skierowania.

Całą rozmowę zamieściliśmy poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia RK Zdrowie