Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Okres letni sprzyja biegunkom

Biegunka u dziecka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, gdyż bardzo osłabia organizm dziecka. Dlaczego? O tym rozmawialiśmy z dr. n. med. Wojciechem Przybylskim, specjalistą pediatrą, lekarzem ds. zakażeń, a zarazem kierownikiem oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich.

Autor: Iwona Murawska

11.06.2018 15:50

image Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Końskich Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Jak wiele dzieci zgłasza się do Pana z biegunką?

Okres letni, zwłaszcza wysokich temperatur, zdecydowanie sprzyja chorobom biegunkowym. Związane jest to z infekcjami, które w tym czasie dotykają dzieci. Dotyczą one dzieci w różnym wieku, ale najczęściej od 6. miesiąca do 4. roku życia. Choroba trwa od dwóch, trzech dni, czasami nawet do tygodnia. W oddziale, w którym pracuję 70% wszystkich małych pacjentów, to dzieci, które są hospitalizowane właśnie ze względu na biegunkę.

- Kiedy możemy mówić, że nasze dziecko ma biegunkę?

Wówczas, kiedy dziecko odda jeden nieprawidłowy stolec w ciągu 24 godzin. Nieprawidłowy stolec to taki, który ma domieszkę krwi, śluzu lub ropy.

- Jakie są jej przyczyny?

To tak jak wcześniej wspominałem – infekcje wirusowe i bakteryjne, ale także alergie pokarmowe. Jednak coraz więcej mamy biegunek z powodu salmonelli. To nasila się w okresie letnim, kiedy salmonella bardzo dobrze rozwija się na skorupkach jaj oraz białym mięsie. Dlatego proszę zawsze pamiętać o higienie, o częstym myciu dłoni, myciu skorupek jaj i dokładnym myciu mięsa przed jego przygotowaniem. Bardzo ważne jest także to, by jedzenie, które będziemy spożywać, przechowywać w lodówce.

- Czy biegunka u dziecka wymaga leczenia?

Tak. Każda biegunka wymaga leczenia, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń wodnoelektrolitowych. Może to być leczenie ambulatoryjne (domowe) lub szpitalne. Jeżeli chodzi o leczenie domowe, to tutaj mówimy o specjalnych płynach, rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Można je kupić bez recepty w aptece. One uzupełniają niedobory wodnoelektrolitowe. Natomiast jeżeli objawy się nasilają (dziecko nie przyjmuje żadnych płynów doustnie, staje się osłabione, apatyczne), wówczas dziecko powinno leczone w szpitalu, mieć podawane dożylnie płyny wyrównawcze i uzupełniane niedobory wodnoelektrolitowe.

- Czy i co można jeść podczas biegunki?

Można jeść, ale musi to być jedzenie lekkostrawne. U małego dziecka, to po prostu mieszanka mleczna, zupki jarzynowe. U małych dzieci nie zmieniamy diety. Natomiast w przypadku dzieci starszych, wykluczamy z ich jadłospisu pokarmy ciężko strawne, a więc smażone, pieczone mięsa. Spożywać można mięso przyrządzane na parze, kleik ryżowy, czy rosół na delikatnym mięsie z domieszką ryżu i warzyw.  

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Łuszczyca to choroba uwarunkowana genetycznie. Nie można się nią zarazić

Łuszczyca to choroba uwarunkowana genetycznie. Nie można się nią zarazić

Zakażenie układu moczowego u dzieci to dość często występująca choroba

Zakażenie układu moczowego u dzieci to dość często występująca choroba

Alkoholizm to choroba. Nieleczona prowadzi do śmierci

Alkoholizm to choroba. Nieleczona prowadzi do śmierci

Ta choroba może doprowadzić do niepełnosprawności. A objawy? Różne

Ta choroba może doprowadzić do niepełnosprawności. A objawy? Różne