Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak prawidłowo przechowywać żywność?

- Musimy czytać to co na opakowaniach napisał producent - powiedziała w „Na każdą pogodę” Ilona Gładysz-Pięta. „Należy spożyć do…” i „Najlepiej spożyć do…” to ważne komunikaty, które są także ostrzeżeniem dla nas, jak długo dany produkt możemy przechowywać.

Autor: Paweł Solarz

07.06.2018 11:06

image 07.06.2018 Radio Kielce. Ilona Gładysz – Pięta - kierownik Oddziału Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytkowych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ilona Gładysz-Pięta, kierownik Oddziału Higieny, Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, radziła, aby do przechowywania produktów stosować plastikowe opakowania. Te oznaczone są „kieliszkiem i widelcem”. Nie należy na przykład surowego mięsa trzymać obok pokrojonych wędlin, serów, sałatek.

- Do zabezpieczenia produktów jeszcze nie przetworzonych można stosować foliowe woreczki śniadaniowe, czy aluminiową folię - mówiła Ilona Gładysz-Pięta.

Zwróciła także uwagę, że chłodziarki i zamrażarki nie eliminują drobnoustrojów chorobotwórczych z żywności, ale hamują ich wzrost.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sanepid Na Każdą Pogodę zdrowa żywność