Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czas dla zdrowia: narkoza

Każdego dnia tysiące dzieci poddawanych jest różnego rodzaju zabiegom lekarskim. Niektóre z nich wymagają znieczulenia miejscowego, wykonanie innych jest możliwe jedynie w pełnym uśpieniu. O narkozie oraz innych rodzajach znieczulenia u dzieci rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem programu był doktor nauk medycznych Michał Domagała, specjalista anestezjolog i toksykolog.

Autor: Magdalena Sitek

04.06.2018 21:18

image dr n. med. Michał Domagała -anestezjolog, toksykolog Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Narkoza to stan uśpienia ogólnego. Wprowadzenie pacjenta w stan uśpienia i niepamięci. Na początku naszej rozmowy musimy jednak  rozróżnić dwie skrajnie różne sytuacje. Pierwsza to ta gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której dziecko wymaga natychmiastowej pomocy, na przykład uległo wypadkowi i nie ma czasu na to, by zastanawiać się nad tym czy możemy poczekać. Musimy to zrobić szybko, bezpiecznie, zgodnie ze wszystkimi zasadami. I druga sytuacja, gdy pewne działania możemy zaplanować i w przypadku bardzo małych dzieci odroczyć czekając, aż ośrodkowy układ nerwowy będzie na tyle dojrzały by móc podjąć stosowne działania.

Należy pamiętać, że pacjentów wprowadza się w stan znieczulenia ogólnego w sposób sztuczny farmakologiczny. To jest taki stan, kiedy to operator będzie mógł w sposób bezbolesny, bez przeszkód wykonać zabieg operacyjny tak, by poszło wszystko bezpiecznie.

Warto też powiedzieć o blokadzie podpajęczynówkowej. To ten rodzaj znieczulania podczas, którego wprowadzamy blokadę uzyskując dostęp do płynu mózgowo-rdzeniowego w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Niestety nie każdy pacjent da sobie zrobić ten rodzaj znieczulenia. Pacjent musi zrozumieć o co chodzi w przypadku takiego znieczulenia i najczęściej u małych dzieci go nie stosujemy.

Więcej o tym czy narkoza może wywoływać skutki uboczne oraz dlaczego tak ważny jest wywiad, jaki lekarz anestezjolog prowadzi z pacjentem przed zastosowaniem znieczulenia w rozmowie z Michałem Domagałą, specjalistą anestezjologiem i toksykologiem.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie zdrowie ogólne RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Porozmawiajmy o zdrowiu: genetyka kontra nowotwory

Porozmawiajmy o zdrowiu: genetyka kontra nowotwory

Jak alergie wpływają na nasze serce?

Jak alergie wpływają na nasze serce?

Porozmawiajmy o zdrowiu: alkoholizm

Porozmawiajmy o zdrowiu: alkoholizm