Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wielkie święto wszystkich rodzin z diecezji sandomierskiej w Ostrowcu

Spotkanie rodzin diecezji sandomierskiej odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zorganizowano je z okazji 200-lecia istnienia diecezji. Na boisku przy Szkole Mistrzostwa Sportowego zebrały się dzieci wraz z rodzicami.

Autor: Anna Głąb

02.06.2018 14:59 / Aktualizacja 02.06.2018 20:45

image Ostrowiec. Jubileusz Rodzin Diecezji Sandomierskiej Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

128 par odebrało statuetki za długoletnie pożycie małżeńskie. Podczas mszy sprawowanej przez biskupów sandomierskich Krzysztofa Nitkiewicza i Edwarda Frankowskiego oraz przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Rodziny biskupa Jana Wątrobę odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

W homilii biskup Jan Wątroba odwoływał się do nauczania Jana Pawła II - papieża rodzin. Wskazywał też na sakrament małżeństwa, jako fundament rodziny. Jak zaznaczył hierarcha - sytuacja polskich rodzin nie jest łatwa.

- Są takie, które radzą sobie w życiu codziennym, ale są i takie, które potrzebują wsparcia. W przestrzeni moralnej jest duże przyzwolenie na rozwody czy związki niesakramentalne. Stąd potrzeba wspierania rodzin przez Kościół i państwo - mówił biskup Jan Wątroba.

W podobnym tonie wypowiadał się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

- Dla bezpieczeństwa rodziny ważna jest świadomość wsparcia z wielu stron. Przykładem może być powołanie Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Na mapie Polski daje się zauważyć większe przywiązanie do tradycyjnych wartości, w tym trwałości małżeństwa, na wschodzie kraju. Wszędzie jednak potrzeba pracy duszpasterskiej - zaznaczył hierarcha.

W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyli przedstawiciele grup ewangelizacyjnych: Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, neokatechumenat i Rycerze Kolumba oraz doradcy życia rodzinnego. Jest też wielu mieszkańców Ostrowca.

Statuetki upamiętniające srebrny jubileusz małżeństwa odebrały pary z całej diecezji. Wśród nich państwo Elżbieta i Stanisław z Niska. Zaznaczają, że warunkiem dobrego małżeństwa jest wzajemna miłość i oparcie w Bogu. Te słowa potwierdzają Małgorzata i Grzegorz Krysowie. Wychowują pięcioro dzieci, angażują się także w duszpasterstwo rodzin. Prowadzą spotkania przedślubne dla narzeczonych. Jak zaznaczają - siłą ich małżeństwa jest Bóg i wzajemna miłość. Na Nim budują swoją rodzinę.

Dla małżonków to bardzo ważne, aby celebrować związek bez względu na to, którą rocznicę obchodzą. Małgorzata Łabuz podkreśla, że małżeństwo jest dla niej źródłem życiowego szczęścia. Ma to szczęście, że pracuje z mężem od 29 lat. Jak podkreśla - małżeństwo, to droga z Jezusem do zbawienia.

2 czerwca przypada Dzień Pieczy Zastępczej. Gospodarz spotkania w Ostrowcu starosta Zbigniew Duda mówił, że właśnie ten sposób wychowania dzieci w rodzinie warunkuje prawidłowe dorastania człowieka. Powiat prowadzi placówki opiekuńcze, ale rodzicielstwo zastępcze, to docelowy sposób opieki nad porzuconymi dziećmi. Spotkanie poświęcone wszystkim rodzinom w Powiatowym Roku Rodziny, to sposób na podkreślenie ich roli. Dlatego rozpoczęło się mszą świętą, a podczas pikniku odbyły się koncerty, zabawy i prezentacja szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestniczący w spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że rodziny mogą liczyć na wsparcie rządu. Mówił o programie Rodzina 500 plus, wyprawce dla uczniów oraz podniesieniu minimalnych stawek wynagrodzenia. To pozwala rodzinom na spokojne funkcjonowanie.

Potwierdza to poseł Andrzej Kryj. Wsparcie rządowe daje szansę na spokojny byt, dodatkowe pieniądze są przeznaczane na zajęcia pozaszkolne, rozwijanie zainteresowań, czy wspólne wyjazdy.

- To wszystko wzmacnia więzi rodzinne - dodał poseł.

Senator Jarosław Rusiecki zaznaczył, że sprawa rodziny jest jednym z najważniejszych celów działania rządu. Świadczą o tym programy: Rodzina 500 Plus, Mieszkanie Plus czy Dostępność Plus. Dla prawidłowego rozwoju rodziny potrzebna jest integracja wszystkich samorządów, stowarzyszeń czy placówek opiekuńczych. Wówczas możliwa jest pełna pomoc potrzebującym.

Spotkanie Rodzin w ramach Jubileuszu Dwustulecia Diecezji Sandomierskiej, które odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim, obejmowało również propozycje dotyczące bezpieczeństwa. Można było więc porozmawiać z policjantami, celnikami i pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. 2 czerwca obchodzony jest dzień pieczy zastępczej. Jak informuje Krzysztof Wojtachnio, pełniący obowiązki dyrektora PCPR-u, w powiecie ostrowieckim jest 140 rodzin, które opiekują się jest około dwustoma dziećmi.

Odwiedzający piknik rodzinny mogli także poznać ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych. Impreza School Fashion została włączona w obchody roku rodziny. Jak podkreślał starosta Zbigniew Duda, decyzja o dalszym kształceniu zapada najczęściej właśnie w rodzinie, dlatego spotkanie, na którym są całe rodziny, jest dobrym momentem na zaprezentowanie szkół.

Interesujące stoiska miały służby mundurowe. Policjanci pokazywali, jak mogą wyglądać środki psychoaktywne. Służba celna edukowała w zakresie niedozwolonych przedmiotów przywożonych z egzotycznych wycieczek. To ważne przed zbliżającymi się wakacjami. Jak zaznaczył starszy aspirant Sławomir Młodawski ze Służby Celnej - wystarczy niewielki element np. skóry chronionego zwierzęcia, aby przedmiot podlegał konfiskacie. Po przejęciu przez celników trafia on do magazynów, a później jest wykorzystywany w celach edukacyjnych. Można więc było zobaczyć torebkę ze skóry węża, portfel z krokodyla czy fragmenty rafy koralowej.

Strażacy pokazywali, jak wygląda rozcinanie samochodu i akcja ratunkowa. Można było także oznaczyć rower i pojeździć w miasteczku ruchu drogowego.

Pamiątką jubileuszowego spotkania rodzin jest Dąb Pamięci. Sadzonka została wyhodowana z jednego najstarszych polskich dębów - Bartka.

Galeria zdjęć Ostrowiec. Jubileusz Rodzin Diecezji Sandomierskiej (02.06.2018) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec rodzina bp Krzysztof Nitkiewicz Diecezja Sandomierska Jarosław Rusiecki Zbigniew Duda RK Ostrowiec Św. Andrzej Kryj
other news

Podobne wiadomości

Młodzież z diecezji sandomierskiej wspólnie się modliła i bawiła

Młodzież z diecezji sandomierskiej wspólnie się modliła i bawiła

W Sandomierskiej bazylice ochrzczono dorosłych

W Sandomierskiej bazylice ochrzczono dorosłych

200-lecie diecezji sandomierskiej. Modlono się w intencji misji

200-lecie diecezji sandomierskiej. Modlono się w intencji misji

Ponad 700 paczek trafi do potrzebujących w diecezji sandomierskiej

Ponad 700 paczek trafi do potrzebujących w diecezji sandomierskiej