Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowa tablica w szczególnym miejscu. Na stulecie pułku ułanów wileńskich

Przy wejściu do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach uroczyście odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To jeden z ostatnich punktów sobotnich obchodów setnej rocznicy powstania tej formacji. Wcześniej w bazylice katedralnej odprawiona została msza święta, a na placu Wolności odbyły się przemówienia i pokazy.

Autor: Karol Żak

26.05.2018 21:22

image Odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom 13. Pułku Ułanów Wileńskich na murach Wojewódzkiego Domu Kultury Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

Na odsłoniętej tablicy umieszczono napis: „Nie zna, co klęski Ułan Wileński i grozą szumi proporzec nasz u ostrej bramy wiernie trzymamy imieniem Polski żołnierską straż” oraz: „Żołnierzom 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Bohaterom Walk o Niepodległość i Polskość Kresów Wschodnich w latach 1918-1944 w 100 rocznicą powstania Pułku”.

Odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom 13. Pułku Ułanów Wileńskich na murach Wojewódzkiego Domu KulturyKielce. 26.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak informuje Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, 13. Pułk Ułanów Wileńskich, to bardzo ważna formacja w historii naszej wojskowości. Powstał w 1918 roku, a potem przedzierał szlaki bitewne. Brał udział m. in. w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. - To, co charakteryzowało ten pułk to bojowość, dyscyplina, ale też ogromna odpowiedzialność społeczna. Dziś na szlaku naszej niepodległości pojawił się kolejny symbol tym razem 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To symbol, z którym chcemy się utożsamiać - podkreśliła.

Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski zaznaczyła, że to bardzo ważne, żeby poprzez odsłanianie tablic pamiątkowych upamiętniać naszych bohaterów. - Tu przy różnych rocznicach możemy przyjść z młodzieżą, zrobić lekcję historii, przypomnieć z czym wiąże się dane miejsce, dlatego uważam, że to wydarzenie, zwieńczone wieczorem odsłonięciem tablicy jest bardzo ważne. Takie tablice powodują, że nie zapominamy, zatrzymujemy się. Też goście, którzy przyjeżdżają do Kielc mogą zatrzymać się, przeczytać i poznać trochę historii, że w stolicy województwa świętokrzyskiego ułani kultywują swoje stuletnie tradycje - powiedziała.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia miejsce, w którym zawisła tablica jest najlepszą lokalizacją na tego typu upamiętnienie setnej rocznicy powstania 13. Pułku Ułanów Wileńskich. - Pamiętam, że w 2008 roku przy wejściu do WDK, jeszcze jako przewodniczący Rady Miasta, zaproponowałem tablicę upamiętniającą 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest tam również upamiętniona rocznica papieska. To bardzo dobre miejsce, które jest uczęszczane przez wielu kielczan, szczególnie przez młodzież, więc to będzie miało taki aspekt wychowawczy - podkreślił.

Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Jarosław Machnicki mówi, że tablice przed wejściem do WDK umieszczane są co jakiś czas przy okazji okrągłych jubileuszów. Zaznaczył, że ta upamiętniająca 13 pułk cieszy go szczególnie. - Przesłanie jest proste: Wojewódzki Dom Kultury imienia Józefa Piłsudskiego, akcent wileński umiłowane jego Wilno. Tutaj mamy ułanów wileńskich, którzy też walczyli na Ziemi Kieleckiej. To są związki dość bliskie - podkreśla.  

W uroczystościach wziął udział także Jarosław Kamiński, radny miasta Wilna. Jak powiedział, odsłonięcie tablicy pokazuje jak dobre są stosunki polsko-litewskie. - Jesteśmy bardzo wdzięczni ochotnikom i miłośnikom historii i tradycji kawalerii polskiej za to, że pielęgnują pamięć 13. Pułku Ułanów Wileńskich - powiedział.

Ostatnim punktem sobotnich uroczystości była gala w Sali widowiskowej WDK.

Galeria zdjęć Kielce. Odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom 13. Pułku Ułanów Wileńskich (26.05.2018) [Zdjęcia: 38]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Rada Miasta IPN Jarosław Machnicki Litwa Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski RK Kielce Dorota Koczwańska-Kalita Wojewódzki Dom Kultury tablica pamiątkowa Bazylika Katedralna Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich Jarosław Kamiński
other news

Podobne wiadomości

Przybędą ułani. Nie pod okienko, a do... Kielc

Przybędą ułani. Nie pod okienko, a do... Kielc

Na co dzień dbają o polskość na Wileńszczyźnie. W Kielcach świętowali stulecie

Na co dzień dbają o polskość na Wileńszczyźnie. W Kielcach świętowali stulecie

100-lecie Pułku Ułanów Wileńskich. Kielecka kawaleria organizuje obchody

100-lecie Pułku Ułanów Wileńskich. Kielecka kawaleria organizuje obchody