Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Badania diagnozujące choroby przewodu pokarmowego

Z dr Piotrem Nierodą, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, proktologiem, zastępcą ordynatora oddziału chirurgii Szpitala Kieleckiego rozmawialiśmy na temat diagnostyki w chirurgii ogólnej, czyli m.in. o badaniach, które pozwalają wykryć choroby przewodu pokarmowego.

Autor: Iwona Murawska

24.05.2018 14:55

image dr Piotr Nieroda, specjalista chirurgi ogólnej i onkologicznej, proktolog. Zastępca ordynatora oddziału chirurgii w Szpitalu Kieleckim Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Panie doktorze, jakie badania pozwalają wykryć bądź wykluczyć choroby układu pokarmowego?

Te badania, to m.in. gastroskopia, kolonoskopia, rezonans oraz nowość – kapsułka endoskopowa.

- Na czym polega gastroskopia?

To najbardziej popularne badanie w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Obecnie średnica endoskopów, które wprowadzamy do wnętrza ciała pacjenta jest bardzo mała. Towarzyszy temu z pewnością pewien dyskomfort, ale z pewnością dużo mniejszy niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Badanie polega na wprowadzeniu przez przełyk do żołądka specjalnej rurki z podaniem do tego żołądka powietrza, tak by go trochę rozpompować. To pozwala obejrzeć błonę śluzową. Podczas takiego badania pacjent jest świadomy, ale czasami stosujemy sedację (częściowe znieczulenie). Pacjent przed takim badaniem powinien być rano na czczo, a wieczorem zjeść lekkostrawną kolację, najlepiej w postaci płynnej.

- Innym badaniem jest kolonoskopia.

To podstawowe badanie w dziedzinie chirurgii, badanie inwazyjne. Polega na założeniu giętkiego endoskopu, którym wędrujemy od odbytnicy do połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. W przypadku chorób zapalnych udaje się też zajrzeć do 10 – 15 cm jelita cienkiego. To badanie krępujące dla pacjenta, ale czasami wykonywane jest w sedacji, a czasami nawet w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów to badanie dobrze znosi.

- Jakie jeszcze inne badania służą do badania przewodu pokarmowego?

To metody obrazowe. Podstawowym badaniem jest tu oczywiście badanie radiologiczne, które często wykorzystujemy w diagnostyce. Jeżeli diagnozujemy przewód pokarmowy często podajemy środek kontrastujący do jelita. Wykonujemy także popularne badanie USG, które jest wskazane do oceny stanu wątroby, tarczycy i układu mięśniowego. Popularna jest także tomografia komputerowa. To badanie, które łączy promieniowanie rentgenowskie w obrazowaniu przestrzennym, a dzięki temu daje dobry obraz tkanek miękkich i narządów miąższowych.

- Nowością w diagnostyce przewodu pokarmowego jest kapsułka endoskopowa.

Tak. To metoda diagnostyczna znana w Polsce od kilku lat. Nie jest to metoda lecznicza. Pacjent połyka bardzo małą kapsułkę. Ona wędruje prze cały przewód pokarmowy, czyli przez przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube. Kapsułka robi zdjęcia, które przesyłane są do specjalnego przetwornika i obrabiane przez odpowiedni program. Później wyniki tego badania trafiają do lekarza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Badania, które pomagają wykluczyć lub potwierdzić choroby onkologiczne

Badania, które pomagają wykluczyć lub potwierdzić choroby onkologiczne

Te badania pozwalają monitorować nasze serce

Te badania pozwalają monitorować nasze serce

Bezpłatne badania dzięki podatkom

Bezpłatne badania dzięki podatkom

Bezpłatne badania okulistyczne w szpitalu na Czarnowie

Bezpłatne badania okulistyczne w szpitalu na Czarnowie