Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

O tej zbrodni nie da się zapomnieć. 75 lat temu Niemcy rozstrzelali 45 żydowskich dzieci

W 75 rocznicę rozstrzelania przez Niemców 45. dzieci żydowskich na kieleckim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające tamtą tragedię. Przy grobie pomordowanych ks. Jacek Kopeć odmówił psalm, a uczniowie z Gimnazjum Integracyjnego nr 4 w Kielcach przypomnieli nazwiska ofiar, z których najmłodsza miała 15 miesięcy, a najstarsza 13 lat.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Marek Orkisz

23.05.2018 06:33 / Aktualizacja 23.05.2018 15:31

image 75 rocznica morderstwa dzieci żydowskich w Kielcach Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Następnie Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach odczytał przesłanie, jakie na 70. rocznicę przygotował Stefan Zabłocki - jeden z trzech ocalałych wtedy chłopców. Na zakończenie uroczystości uczniowie kieleckich szkół złożyli na grobie pomordowanych dzieci 45 białych goździków i zapalili znicze. 

Wszyscy młodzi ludzie zostali też zaproszeni do udziału w warsztatach ceramicznych organizowanych przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. Od kilku bowiem lat przyjął się zwyczaj, że odwiedzająca cmentarz młodzież, także przybyła z Izraela, kładzie na tej mogile rozmaite zabawki. A te pierwsze, ceramiczne wykonane przez światowej sławy artystę - ceramika - Marka Cecułę są już mocno podniszczone, więc trzeba je odnowić i uzupełnić, a może nawet dodać nowe.

Tragedia sprzed 75. lat rozegrała się w niecały rok po zagładzie getta kieleckiego, kiedy to w trzy sierpniowe dni w 1942 roku Niemcy wywieźli do Treblinki i zgładzili ponad 20 tysięcy Żydów, a 7 tysięcy zamordowali na terenie miasta. W Kielcach została wtedy jedynie garstka Żydów, która była wykorzystywana jako siła robocza w obozach pracy. Niemcy używali ich także do prac związanych z rabowaniem mienia pozostawionego przez wywiezionych do obozu zagłady. 23 maja 1943 hitlerowcy zarządzili zbiórkę na placu apelowym obozu, podczas której odebrano dzieci rodzicom i zamknięto je razem w drewnianym baraku. Dzieci, uznane za niezdolne do pracy, a więc niepotrzebne, zostały następnie wywiezione na cmentarz żydowski na Pakoszu i tam rozstrzelane. Stefan Zabłocki i jego 2 koledzy - Januszek i Kiwa ukryli się wówczas na strychu baraku, gdzie spędzili 4 doby, ale dzięki temu ocaleli.

Galeria zdjęć Kielce. 75 rocznica morderstwa dzieci żydowskich (23.05.2018) [Zdjęcia: 36]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Żydzi Cmentarz Żydowski Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Niemcy Pakosz RK Kielce getto kieleckie
other news

Podobne wiadomości

Zakończyły się obchody 71 rocznicy pogromu kieleckiego

Zakończyły się obchody 71 rocznicy pogromu kieleckiego

Prezydent RP wziął udział w kieleckich uroczystościach

Prezydent RP wziął udział w kieleckich uroczystościach

70. Rocznica Pogromu Kieleckiego

70. Rocznica Pogromu Kieleckiego

Uczczono pamięć żydowskich dzieci

Uczczono pamięć żydowskich dzieci