Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zmiany na skórze, które powinny nas zaniepokoić

Przed nami miesiące, kiedy słońce będzie operować najintensywniej, tymczasem promienie słoneczne nie do końca są zdrowe dla naszej skóry. Nadmierne opalanie się może przyczynić się do powstania czerniaka, czyli nowotworu skóry.

Autor: Iwona Murawska

16.05.2018 16:14

image Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić, czy jak długo dziennie powinniśmy przebywać na słońcu? Na między innymi te pytania odpowiadała Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

- Czy promienie słoneczne faktycznie są tak szkodliwe?

Promienie słoneczne są dziś coraz bardziej szkodliwe. Efekt dziury ozonowej potęguje ten negatywny wpływ promieniowana na naszą skórę. Widać to szczególnie w rejonie Australii, gdzie nastąpił duży wzrost zapadalności na nowotwory skóry.

- Jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się nowe zmiany na skórze. Każda nowa zmiana na skórze, która rośnie, zmienia się powinna nas zaniepokoić. Mamy zasadę ABCDE, która zwraca uwagę na kilka elementów znamion i która pomoże nam szybko wykryć podejrzane pieprzyki. A – asymetria, nierówny kształt zmiany na skórze. B – brzegi znamiona są poszarpane. C – kolor (wielobarwność). D – wielkość zmiany na skórze (niebezpieczna jest powyżej 6 mm) oraz E – ewolucja zmiany, czyli zmiana kształtu, barwy i wielkości.

- Jak długo dziennie powinniśmy przebywać na słońcu?

Czas przebywania na słońcu uzależniony jest od tego, jakie mamy zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym. Chodzi o stosowne ubranie, przewiewne, ale zakrywające nasze ciało. Nie zapominajmy o okryciu głowy i zabezpieczenia wzroku poprzez założenie okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w stosowne filtry. Przede wszystkim powinniśmy unikać słońca w godzinach południowych, tj. pomiędzy 11, a 15. Bardzo niebezpieczne są poparzenia skóry, które mogą się przekształcić w czerniaka.

- Które osoby powinny całkowicie zrezygnować z opalania się?

Jest grupa osób, która jest szczególnie narażona na czerniaka. To osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach, niebieskich oczach, także osoby, które mają rude włosy. Unikać opalania powinny także osoby, które mają dużo znamion na skórze.   

- Czerniak to jeden z nowotworów, który wywołuje w nas paniczny lęk. Jest on uzasadniony, bo ten typ nowotworu szybciej niż inne daje przerzuty.

Zgadza się. Nowotwory płaskonabłonkowe skóry są bardziej bezpieczne pod tym względem, że możemy je łatwo usunąć chirurgicznie. Nie dają tak szybko przerzutów jak czerniak. Czerniak jest nie najczęstszym, ale jednak najgroźniejszym nowotworem skóry.  

- Promienie słoneczne mogą jednak korzystnie wpływać na nasze samopoczucie, na nasz wygląd, na wygląd naszej skóry.

Oczywiście. Promienie słoneczne są nam także niezbędne do produkcji witaminy D. Ilość, jaka jest nam potrzebna tej witaminy, wytwarzamy przez około 20 minut pobytu na słońcu. Nie trzeba cały dzień leżeć na plaży i opalać się żeby dodać sobie dużo więcej tej witaminy. Ta ilość, która nam wystarczy do życia, to naprawdę zaledwie około 20 minut.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Zakończyły się pierwsze targi o pielęgnacji skóry

Zakończyły się pierwsze targi o pielęgnacji skóry

Łuszczyca to choroba skóry, ale też i duszy

Łuszczyca to choroba skóry, ale też i duszy

Coraz więcej zachorowań na nowotwory skóry

Coraz więcej zachorowań na nowotwory skóry