Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dbamy o najbardziej zapracowany mięsień

Serce to najbardziej zapracowany mięsień naszego organizmu. By biło równo i mocno musimy o nie dbać. Jak na serce wpływają różnego rodzaju używki opowiedział nam doktor nauk medycznych Jarosław Kossak, specjalista kardiolog.

Autor: Magdalena Sitek

15.05.2018 20:05

image Dr n. med. Jarosław Kossak Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Panie doktorze serce lubi wysiłek powodowany na przykład uprawianiem sportu , nie lubi natomiast być otłuszczone na skutek niewłaściwej diety. Jak na nasze serce wpływają używki?

- Zacznijmy od kawy. Powszechnie uważa się, że kawa jest niedobra dla serca. Spieszę uspokoić wszystkich kawoszy. Kawa pita w sposób umiarkowany nie zaszkodzi naszemu sercu. Co to znaczy w sposób umiarkowany? Badania wyraźnie pokazują , że 3 filiżanki dziennie są bezpieczną dawką. Mówimy oczywiście o osobach zdrowych. Jeżeli ktoś leczy się na nadciśnienie , bierze leki i ma uregulowane wartości ciśnienia także może spokojnie wypić kawę.

 

- Co z papierosami ?

- Papierosy bezwzględnie szkodzą sercu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. To czynnik szkodliwy numer jeden dla serca. Nikotyna wpływa na chorobę niedokrwienną serca, która może się zakończyć zawałem serca. Każdy papieros podnosi ciśnienie tętnicze.

 

- Czas powiedzieć o ciężkich używkach takich jak dopalacze i narkotyki…

- To bardzo poważny problem. Niestety dopalacze stały się dostępne a są podobnie jak narkotyki bardzo niebezpieczne nie tylko dla serca ale całego organizmu. Wywołują między innymi arytmię serca, mogą spowodować tak zwany nagły zgon sercowy. Odnotowujemy przypadki, że do tej pory zdrowi, młodzi ludzie po zażyciu dopalaczy umierają, bo dochodzi do nagłego zgonu serca.

 

Więcej w rozmowie z dr n.med. Jarosławem Kossakiem, specjalistą kardiologiem:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kardiologia serce zdrowie ogólne RK Zdrowie RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

W regionie próżno szukać dentysty w nocy i święta

W regionie próżno szukać dentysty w nocy i święta

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Porozmawiajmy o zdrowiu. Nowotwory piersi

Rak pęcherza moczowego - objawy, leczenie

Rak pęcherza moczowego - objawy, leczenie

Zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne

Zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne