Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Polska rodzina jest najważniejsza. Należy ją wspierać i jej pomagać

O bezpieczeństwie ekonomicznym współczesnej rodziny oraz o zagrożeniach, jakie stoją przed polską rodziną rozmawiano podczas konferencji naukowo-szkoleniowej, która zainaugurowała 16. Świętokrzyskie Dni Profilaktyki.

Autor: Iwona Murawska

15.05.2018 14:15

image Świętokrzyskie Dni Profilaktyki Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak przyznała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jednym z ważnych aspektów prawidłowego funkcjonowania rodziny jest stabilność ekonomiczna, dlatego rząd finansowo wspiera polskie rodziny. - Zdrowa rodzina, to zdrowe państwo. Dlatego obowiązkiem nas wszystkich jest dbałość o jakość rodziny i o to by mogła ekonomicznie czuć się bezpiecznie. O to dba państwo polskie realizując rządowe programy, chociażby program „Rodzina 500 plus”   dodała Agata Wojtyszek.

Jak podkreśla ksiądz Krzysztof Banasik, dużym problemem wśród polskich rodzin jest brak porozumienia pomiędzy rodzicami i dziećmi. - W rodzinie bardzo ważna jest miłość i dialog. Młode pokolenie ma dzisiaj zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości, niż kiedyś ich rodzice. Dlatego trzeba rozmawiać i wspierać rodzinę także w ten sposób, by pokazywać rodzicom, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci. Rodzicom trzeba także pokazywać, gdzie w razie potrzeby mogą szukać pomocy, by potem mądrze wspierać swoje dzieci. Nie jest wstydem wyciągać rękę po pomoc. Wstydem jest w trudnych chwilach nie szukać tej pomocy - stwierdził ksiądz Krzysztof Banasik. 

Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach przypomina, że przed polską rodziną stoi wiele zagrożeń. To m. in. stres, tempo życia oraz używki. - Zagrożeniami dzisiaj niewątpliwie jest nadal przemoc w rodzinie i bezradność opiekuńczo-wychowawcza. W tym zakresie należy rodzinę wspierać i wzmacniać. Pracownicy naszego ośrodka na co dzień zajmują się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, edukujemy, ale także wspieramy w tych obszarach opiekuńczo-wychowawczych. W ubiegłym roku swoją pomocą i wsparciem objęliśmy ponad 1500 osób - dodała Grażyna Pisarczyk.

W ramach 16. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki przez najbliższy miesiąc w powiatach i gminach będzie można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji specjalistów, m. in. psychologów, pedagogów, terapeutów, czy prawników. Promowane będą również placówki, w których można uzyskać bezpłatną pomoc psychologa.

Natomiast jutro w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach o godzinie 12.00 obejrzeć będzie można spektakl „Życie nie po to jest, by brać”, przygotowany przez Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”. Po przedstawieniu planowana jest debata na temat problemów poruszonych w spektaklu.
W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Z rodziną ku niepodległości Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku”.

Galeria zdjęć Kielce. Świętokrzyskie Dni Profilaktyki (15.05.2018) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

rodzina Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski RK Kielce Świętokrzyskie Dni Profilaktyki Wojewódzki Dom Kultury ksiądz Krzysztof Banasik
other news

Podobne wiadomości

Dwa lata programu „Rodzina 500+”. „To ogromny sukces i skok cywilizacyjny”

Dwa lata programu „Rodzina 500+”. „To ogromny sukces i skok cywilizacyjny”

Poseł Lipiec: prospołeczne programy wspierają rodziny i gospodarkę

Poseł Lipiec: prospołeczne programy wspierają rodziny i gospodarkę

Dzięki aplikacji rodziny skorzystają ze zniżek w Kielcach

Dzięki aplikacji rodziny skorzystają ze zniżek w Kielcach

Świętokrzyskie rodziny nadal chętnie korzystają z „500+

Świętokrzyskie rodziny nadal chętnie korzystają z „500+"