Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Małgorzata Kiebzak: sieć się sprawdza, premiowane są szpitale z nadwykonaniami

Z perspektywy płatnika wprowadzona prawie rok temu sieć szpitali spełnia swoją rolę - powiedziała na naszej antenie, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ. Małgorzata Kiebzak nie zgodziła się z opinią, że wprowadzone zmiany nie przyczyniły się do zwiększenia finansowania dla placówek służby zdrowia.

Autor: Katarzyna Podraza

15.05.2018 10:04

image Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Jednocześnie przyznała, że istnieje problem niedoszacowania przyznawanych ryczałtów w niektórych lecznicach. - Na pewno bardziej premiowane są te placówki, które miały duże wykonania w 2015 roku, ale w naszym województwie jest tylko jeden szpital, która tych nadwykonań nie miał dużo - mówi szefowa świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Już po pierwszym kwartale ubiegłego roku widzimy, że małe są nadwykonania przekraczające ten ryczałt, który my zaproponowaliśmy, a wręcz są lecznice w naszym regionie, które tego ryczałtu nie wykonały. Jeżeli lecznica wykonała kontrakt ponad ten ryczałt to wówczas, zwiększyliśmy finansowanie na pierwsze półrocze.

Przykładem jest Szpital Wojewódzki w Kielcach. - Miał największe nadwykonania w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Była to kwota ponad 2 mln złotych. W tej chwili otrzymał na I kwartał ponad 4 mln złotych więcej, ponieważ uwzględniliśmy nie tylko to, że miał wartość przekraczającą ten ryczałt, ale również różnorodnego rodzaju certyfikaty, które otrzymał - mówi Małgorzata Kiebzak. W związku z tym, zwiększyła się wartość kontraktu dla tej placówki już na pierwsze półrocze o ponad 8 mln złotych.

Jak podkreśliła, są także i takie placówki, które miały niewykonany ryczałt i w związku z tym, że otrzymały środki w znacznie większej kwocie niż miały wykonanie, to musiały te pieniądze oddać.

Małgorzata Kiebzak pytana o niedociągnięcia dotyczące opieki nad pacjentem stwierdziła, że to dyrektorzy lecznic powinni próbować zmieniać podejście do chorego. - Lekarz, który jest specjalistą opiekującym się pacjentem powinien go przekazać do swojej przychodni przyszpitalnej i wówczas ten pacjent w toku leczenia, zostałby w tej placówce - dodała dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Wojewódzki Szpital Zespolony Małgorzata Kiebzak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Sieć szpitali wymaga zmian. Problemem brak lekarzy i pielęgniarek

Sieć szpitali wymaga zmian. Problemem brak lekarzy i pielęgniarek

Sieć szpitali już funkcjonuje. Wiele zmian z korzyścią dla pacjentów

Sieć szpitali już funkcjonuje. Wiele zmian z korzyścią dla pacjentów

Od niedzieli sieć szpitali. Gdzie się leczyć? [MAPA]

Od niedzieli sieć szpitali. Gdzie się leczyć? [MAPA]

Małgorzata Kiebzak: Wszystkie szpitale powiatowe znajdą się w sieci

Małgorzata Kiebzak: Wszystkie szpitale powiatowe znajdą się w sieci