Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prokuratura oskarża burmistrza Połańca i m. in. b. prezesa SSE Starachowice [NOWE INFORMACJE]

Sześć osób oskarżyła Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach Gminy Połaniec. Są wśród nich: obecny burmistrz Połańca i były poseł PSL Andrzej P.

Autor: Monika Miller

03.04.2018 11:16 / Aktualizacja 03.04.2018 16:00

image Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami Fot. / polaniec.pl

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Kielcach. Jak informuje Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia obejmuje sześć osób, w tym: burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka T., prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i byłego prominentnego posła PSL - Andrzeja P., przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M., byłego prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Cezarego T., byłego wiceprezesa tej strefy Zdzisława K. i byłą prokurent strefy Annę J.

Jak ustalili śledczy, plany przewidywały przejęcie przez spółkę Nemex zarządzaną przez przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M. gminnych nieruchomości w Połańcu i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii. Firma Nemex miała tam zbudować zakład i stworzyć tysiąc miejsc pracy. Do realizacji tych planów nie doszło.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 - 2014 były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej P. w rozmach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W zamian za obietnicę korzyści majątkowych podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości Gminy Połaniec - powiedział Arkadiusz Jaraszek.

Według prokuratury Andrzej P. podjął się również pośrednictwa w uzyskaniu przez firmę Dariusza M. dofinansowania budowy farm fotowoltaicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udzielona przez Dariusza M. obietnica korzyści majątkowej dotyczyła powołania Andrzeja P. na prezesa dwóch firm i wypłacenia mu 2 proc. prowizji od wartości dofinansowania przez NFOŚiGW w Warszawie.

Kolejny zarzut wobec Andrzeja P. dotyczy przekroczenia uprawnień podczas przyjmowania i rozpoznawania wniosku o udzielenie dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.

Z kolei burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Cezary T. oraz były wiceprezes Zdzisław K. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień podczas wydawania zezwolenia dla firmy Dariusza M. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i wydanie tego zezwolenia pomimo wad uniemożliwiających jego wydanie.

Przedsiębiorcy Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.

Anna T. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań, które miały służyć za dowód w postępowaniu karnym.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Komentując dzisiejsze doniesienia prokuratury poseł PiS Krzysztof Lipiec stwierdził, że jest to efekt rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie świętokrzyskim i dawanie przyzwolenia ze strony jej lidera - marszałka Adama Jarubasa na praktyki, jakie zostały opisane w akcie oskarżenia. To wyraz jednej wielkiej nieuczciwości, kumoterstwa i zabiegania o własne interesy, a nie interes publiczny   powiedział parlamentarzysta. Jak dodał Krzysztof Lipiec, obiecywanie tysiąca miejsc pracy to wielka nieuczciwość wobec wyborców i mieszkańców regionu.

Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach informuje, że akta sprawy wpłynęły do Sądu Rejonowego 26 marca. Termin pierwszej rozprawy powinien być znany do końca kwietnia. W sprawie zebranych jest 45 tomów akt. Sąd będzie miał do przesłuchania kilkudziesięciu świadków.

W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Nemex miało powstać tysiąc nowych miejsc pracy, udziały w przedsiębiorstwie miał m.in członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W czerwcu 2017 roku w wyniku działań CBA zatrzymano pięć osób, w tym byłego posła PSL i burmistrza Połańca. W mieście wprowadzono w tym czasie zarząd komisaryczny. Wobec podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Połaniec RK Sandomierz SSE Starachowice CBA wokół Połańca
other news

Podobne wiadomości

Sąd oddalił zażalenie burmistrza Połańca

Sąd oddalił zażalenie burmistrza Połańca

Burmistrz Połańca pozostanie na stanowisku

Burmistrz Połańca pozostanie na stanowisku

Burmistrz Połańca wrócił na stanowisko

Burmistrz Połańca wrócił na stanowisko

Zatrzymani były poseł PSL i burmistrz Połańca

Zatrzymani były poseł PSL i burmistrz Połańca