Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

To nie prima aprilis. Od 1 kwietnia podwyżki dla nauczycieli

- To realna podwyżka wynagrodzeń biorąc pod uwagę fakt, że od 5 lat pensje nauczycieli nie wzrastały - stwierdził świętokrzyski wicekurator oświaty Tomasz Pleban komentując stanowisko ZNP. Związek twierdzi, że podwyżki płac są niewielkie biorąc pod uwagę inflację i wzrost gospodarczy.

Autor: Marek Orkisz

28.03.2018 10:05

image Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Gość Radia Kielce zauważa, że takie podejście to manipulacja faktami, bowiem płace realnie wzrastają od 1 kwietnia o ponad 5% i o tyle samo w ciągu kolejnych dwóch latach. W sumie to ponad 15%.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat nie było żadnych podwyżek to te będą zauważalne dla nauczycieli. Jak podaje MEN od kwietnia średnie wynagrodzenie nauczyciela  stażysty wzrośnie o 150 złotych a nauczyciela dyplomowanego o 270 złotych.   

Związkowcy kwestionują także proponowany przez MEN nowy system oceny pracy nauczycieli.  Jednym ze spornych punktów jest konieczność prowadzenia badań i publikowania prac naukowych. Jak powiedział kurator system oceny pracy jest niezbędny. Dotychczas nie był on w szkołach obligatoryjny. Ponadto dyrektor nie miał narzędzia, którym mógłby zachęcić pedagogów do dalszego doskonalenia się. Jak się bowiem okazuje 60% nauczycieli osiągnęło już najwyższy stopnień awansu zawodowego i jak pisze w raporcie NIK - większość z nich nie rozwija się dalej.  

Konsekwencją nowego systemu oceny będzie także gratyfikacja finansowa. Jak powiedział kurator praca niektórych nauczycieli pokazuje, że można łączyć działalność pedagogiczną i naukową. Ponadto  badania i publikacje to jedno z czterech kryteriów oceny i można wybrać   dwa inne, które dla danego nauczyciela będą bardziej korzystne. Konsultacje społeczne nad nowym systemem oceny prowadzone będą do 19 kwietnia. Ministerstwo oczekuje na uwagi i sugestie dyrektorów szkół, nauczycieli i związków zawodowych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ZNP kuratorium oświaty NIK Ministerstwo Edukacji Narodowej Tomasz Pleban podwyżki
other news

Podobne wiadomości

Anna Zalewska dla Radia Kielce: w kwietniu podwyżki dla nauczycieli. Później kolejne

Anna Zalewska dla Radia Kielce: w kwietniu podwyżki dla nauczycieli. Później kolejne

Wicekurator oświaty: więcej etatów dla nauczycieli

Wicekurator oświaty: więcej etatów dla nauczycieli

Rząd planuje pieniądze dla wyróżniających się nauczycieli

Rząd planuje pieniądze dla wyróżniających się nauczycieli

Wyższe pensje dla nauczycieli, ale ZNP niezadowolony

Wyższe pensje dla nauczycieli, ale ZNP niezadowolony